Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

ITPOK po wyborach samorządowych. Mamy deklaracje partii politycznych

ITPOK po wyborach samorządowych. Mamy deklaracje partii politycznych
Bartłomiej Leśniewski
14.03.2024, o godz. 12:16
czas czytania: około 4 minut
0

Nie ma partii politycznej, która chciałaby zatrzymać proces rozbudowy sieci polskich ITPOK – to wnioski z przedwyborczej debaty z cyklu #wybieramsrodowisko. Czy w obecnej sytuacji międzynarodowej krajowy system produkcji ciepła i energii elektrycznej winien w ramach modernizacji obiektów ciepłowniczych otworzyć się na paliwa z odpadów traktując to jako szansę na dywersyfikację źródeł wytwarzania energii i zapewnienie tańszego ciepła mieszkańcom? Oto jak odpowiedzieli na tak postawione pytanie uczestnicy debaty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Partie różnią się jednak między sobą skalą poparcia dla budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Niektóre popierają budowę ITPOK bezwarunkowo, inne z pewnymi zastrzeżeniami.

Debata

Debata odbyła się we wtorek 12 marca 2024 r. Organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG) oraz Przegląd Komunalny spotkanie miało na celu dyskusję na temat przyszłości gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Przedstawiciele koalicji i opozycji (a więc reprezentanci KO, PiS, TD, Lewicy, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców) odpowiadali na pytania reprezentantów organizacji branżowych gospodarki komunalnej.

Pytanie o ITPOK zadał Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. – Czy w obecnej sytuacji międzynarodowej krajowy system produkcji ciepła i energii elektrycznej winien w ramach modernizacji obiektów ciepłowniczych otworzyć się na paliwa z odpadów traktując to jako szansę na dywersyfikację źródeł wytwarzania energii i zapewnienie tańszego ciepła mieszkańcom? – pytał.

Trzecia Droga

Poza generalnym wsparciem idei w swoich odpowiedziach na pytanie Krzysztofa Kawczyńskiego różnili się przedstawiciele Trzeciej Drogi. Poseł Andrzej Grzyb z PSL podkreślał, że poparcie dla idei budowy ITPOK nie może być bezwarunkowe. – Z tego co wiem sensowność ich istnienia wymaga odpowiednio dużej skali. Powinny obsługiwać populację przynajmniej 250 – 300 tys. mieszkańców. Mniej raczej nie ma sensu – mówił.

Senator Piotr Masłowski z Polski 2050 wspierał ideę bardziej jednoznacznie. – Jestem zdecydowanie za. I mamy sporo do zrobienia w Unii w tej sprawie. Niedawno gościliśmy delegację z Danii. Duńczycy mają 30 spalarni, ale nie podoba im się to, że Polska przymierza się do rozwoju swojego potencjału w tym zakresie. Powinniśmy już na szczeblu Brukseli zmieniać podejście naszych unijnych partnerów do naszych pomysłów rozbudowy sieci ITPOK – mówił.

Koalicja Obywatelska 

Posłanka Anna Sobolak (KO) zauważała, że spalanie odpadów jest zawsze lepsze niż ich składowanie. – Bo przecież jeśli odpadów resztkowych, czy tak zwanych problemowych nie spalimy, będziemy musieli je składować. A to większe obciążenie dla naszego środowiska – mówiła.

Prawo i Sprawiedliwość

Poseł Paweł Sałek (PiS) zwracał uwagę, że temat ITPOK jest kontrowersyjny. – I często konfrontacyjny w wymiarze społeczności lokalnych. Kontrowersyjny, a przy tym konieczny do podjęcia. My tych ITPOK rzeczywiście w wielu miejscach zwyczajnie potrzebujemy. Zgadzam się z posłem Grzybem, nie w każdym miejscu. Ale w wielu punktach Polski tak i od tego nie uciekniemy – mówił.

Konfederacja

Michał Nieznański (Konfederacja) jednoznacznie poparł ideę rozbudowy ITPOK. – Jeżeli mamy okazję dzięki spalaniu śmieci możemy poprawić gospodarkę odpadami i zapewnić tańszą energię mieszkańcom, to trzeba to zrobić. Senator Piotr Masłowski podnosił, że Duńczycy mają coś przeciw budowie spalarni w Polsce. Ich sprzeciw to dla mnie tylko kolejny dowód na to, że… jesteśmy w Polsce na dobrej drodze, gdy mówimy o rozbudowie sieci spalarni – mówił.

Bezpartyjni Samorządowcy

Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców apelował natomiast o lepszą edukację ekologiczną. – Może, gdy ta edukacja stanie na lepszym poziomie łatwiej będzie przekonać społeczności lokalne do przestawiania na nowe źródła ciepła – mówił.

Nie odpowiedzieli

Przedstawiciel Nowej Lewicy nie odpowiedział na postawione przez Krzysztofa Kawczyńskiego pytanie o ITPOK.

Unia Metropolii Polskich

Głos zabrali jednak przedstawiciele organizacji samorządów terytorialnych. Olga Goitowska z Unii Metropolii Polskich zwracała uwagę na to, by planować rozbudowę sieci ITPOK spalających RDF, a nie tzw. surowiznę – czyli zawartości śmieciarek spalanych wprost w kotłach. – Tylko stawiając na najnowsze i najczystsze technologie możemy przekonać społeczeństwo do idei ITPOK – mówiła.

Związek Gmin Wiejskich RP

Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP zauważał, że w Polsce doprowadzono do sytuacji, w której frakcji palnej nie można ani składować (bo zabrania prawo), ani spalać (bo nie ma ITPOK). – Musimy to zmienić i zaprząc frakcję palną do pracy – mówił.

Więcej o debacie

Podczas przedwyborczej debaty #wybieramsrodowisko przedstawiciele siedmiu największych polskich ugrupowań odpowiadali na pytania branży komunalnej. Szczegóły i transmisja:

#wybieramsrodowisko a Wy? Debata przedwyborcza branży komunalnej

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2024