Ministerstwo Środowiska rozpoczęło cykl spotkań w gminach dotyczący programu „Czyste Powietrze”. Spotkania z mieszkańcami będą prowadzone na terenie całego kraju.

W tej formie ministerstwo chce informować jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na ocieplanie domów oraz wymianę starych pieców. Szkolenia będą prowadzone we wszystkich województwach. Pracownicy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybliżą na szkoleniach założenia programu oraz procedurę składania wniosków.

– Chcemy precyzyjnie wytłumaczyć mieszkańcom, jak można uzyskać środki z programu “Czyste Powietrze” – zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Rząd chce w ramach programu “Czyste Powietrze” wydać 103 mld zł do 2029 r. Najpierw podpisano porozumienie pomiędzy NFOŚiGW a 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska. W połowie września ma ruszyć składanie wniosków.

– Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym – wyjaśnił minister Kowalczyk.

Właściciele domów, których dochody są najniższe, otrzymają do 90 proc. dotacji. Maksymalne można uzyskać 53 tys. zł. W ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej domów w Polsce oraz zmniejszenie emisji smogu z istniejących i nowo budowanych budynków.

Harmonogram szkoleń można znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska

Czytaj więcej

Skomentuj