Kraków opublikował harmonogram prac związanych z rewitalizacją parku Zakrzówek o powierzchni niemal 51 ha. Obecnie prowadzone są tam prace związane z zagospodarowaniem terenu, w szczególności usuwane są gatunki inwazyjne niszczące cenne siedliska przyrodnicze.

Kąpieliska, trasy rowerowe i wspinaczkowe, plac zabaw, pomosty, ścieżka zdrowia, miejsca piknikowe czy wybieg dla psów – to tylko niektóre elementy zagospodarowania przestrzeni, które znalazły się w ostatecznej wersji projektu parku Zakrzówek w Krakowie. Na całym jego terenie prowadzone są obecnie prace przygotowawcze. Powstał także szczegółowy harmonogram związany z realizacją tej inwestycji.

Projekt zakłada podzielenie robót budowlanych na siedem etapów: zabezpieczenie skał kamieniołomu przed odłamkami skalnymi; budowa placu zabaw oraz miejsc piknikowych w rejonie ul. Salezjańskiej; budowa budynku wejściowego na baseny oraz kąpieliska wraz z zagospodarowaniem terenu; przebudowa terenu w części północnej – ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, pomosty widokowe; budowa budynku Centrum Sportów Wodnych wraz z zagospodarowaniem terenu; przebudowa części ul. Wyłom – zewnętrzna siłownia oraz parking z budynkiem obsługi i toaletami; budowa psiego wybiegu.

Pierwsze trzy etapy uzyskały już zaświadczenie o braku sprzeciwu wobec zgłoszonych robót budowlanych. Pozostałe wnioski o uzyskanie decyzji są rozpatrywane, ma to nastąpić do końca kwietnia. Także w kwietniu mają być wykonane projekty wraz z dokumentacjami kosztorysowymi i przetargowymi. Planowane rozpoczęcie realnych prac to czerwiec-lipiec br. Obszar objęty opracowaniem obejmuje ok. 51 ha.

W parku pojawią się nowe, jednopiętrowe obiekty: Centrum Sportów Wodnych i Centrum Informacji Ekologicznej oraz budynek z częścią restauracyjną, tarasowe pomosty widokowe, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz niewielkie parterowe pawilony m.in. na obsługę parkingu czy toalety.

W budynku Centrum Sportów Wodnych swoją przestrzeń znajdą amatorzy nurkowania i kąpieli. Na terenie małego akwenu powstaną kąpieliska – baseny różnych rozmiarów i różnej głębokości. Natomiast w Centrum Informacji Ekologicznej będzie można poznać najrzadsze gatunki flory i fauny występujące na obszarze Zakrzówka, a także zobaczyć filmy i eksponaty przyrodnicze. Całość uzupełni wystawa fotograficzna.

W parku pojawi się nowe, energooszczędne oświetlenie oraz sieć uniesionych względem terenu tras z punktami obserwacyjnymi. Koncepcja przewiduje zabezpieczenie wszystkich biologicznie cennych terenów i minimalizm lub brak ingerencji w środowisko.

Inwestycja, której koszt może wynieść nawet 40 mln zł, jest zadaniem wieloletnim. Będzie realizowana etapami i powinna potrwać ok. trzy lata. Obecnie na terenie Zakrzówka prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem terenu – usuwane są w szczególności gatunki inwazyjne niszczące cenne siedliska przyrodnicze oraz zalegające śmieci (opony, gruz, plastikowe opakowania, itp.), które poprzerastane są korzeniami samosiewów.

Czytaj więcej

Skomentuj