1 / 4

Nad Jeziorem Bielawskim trwa obecnie rozwój systemu terenów zieleni Bielawy z uwzględnieniem funkcji ekologicznych i rekreacyjnych. Zakończenie prac nastąpić ma do końca czerwca tego roku.

Jezioro Bielawskie to malowniczo położony akwen wodny u podnóża Gór Sowich. W bezpośredniej bliskości jeziora znajdują się: basen odkryty, wodny plac zabaw, brodzik, zjeżdżalnia, strzeżona piaszczysta plaża z boiskiem do piłki plażowej, wyspa z miejscami do grillowania, siłownia plenerowa, boiska sportowe, ścianka do tenisa, podświetlana fontanna, wypożyczalnia kajaków oraz rowerów wodnych, przystań żeglarska, plac zabaw a nawet wyciąg do nart wodnych.

Najważniejsze zmiany dotyczyć będą strefy wejściowej, wyspy oraz promenady spacerowej.

W strefie wejściowej powstaną nowe ścieżki i place, a stare nawierzchnie szutrowe zostaną zdemontowane. W tej chwili, przy drodze głównej, zobaczyć już można elementy małej architektury takie jak drewniane pergole, osłony na kontenery na śmieci czy elementy zieleni, tj. grupy drzew i krzewów oraz roślin zielnych.

Wyspa, która jest centrum rekreacji terenu, również przejdzie metamorfozę. W pierwszej kolejności  zaplanowano rozbiórkę nawierzchni z grysu kamiennego pod istniejącymi obecnie betonowymi grillami i altanami. Zostaną one przesunięte w inną część wyspy. Swoją lokalizację zmienią także ławki i kosze na śmieci. Wszystko dlatego, że zaplanowano również wybudowanie schodów na nowej nawierzchni – umożliwią one zejście do pomostu pływającego przy wyspie. Zamontowane zostaną też nowe dodatkowe ławki, kosze i energooszczędne latarnie wiszące. Na koniec planowana jest renowacja istniejącego trawnika i uatrakcyjnienie szeroko rozumianej przestrzeni zielonej.

Z kolei promenada spacerowa, która dotychczas była terenem zaniedbanym znajdującym się przy kanale, od strony wejścia na molo zostanie gruntownie uporządkowana. W przyszłości, powstać mają tam piękne place wypoczynkowe. Drewniane ławki, leżaki materiałowe z oparciem oraz markizy w formie żagli – wszystko to już wkrótce ma cieszyć oczy mieszkańców i turystów. Oczywiście i tutaj nie zabraknie nowych nasadzeń. Zaplanowano tutaj też powstanie łąki kwietnej.

– Wszyscy czekamy na dzień, kiedy będzie już można swobodnie wyjść na spacer. Kiedy to nastąpi, ta forma relaksu nad Jeziorem Bielawskim będzie z pewnością czystą przyjemnością. Ogólna aranżacja przestrzeni na tym terenie – bardziej praktyczna i dogodna – na pewno zostanie przez wielu zauważona. Ulgę odczujemy też podczas dużych imprez plenerowych organizowanych w sezonie letnim – informuje Urząd Miejski w Bielawie

Zakończenie wszystkich robót ma nastąpić najpóźniej 30 czerwca 2020 roku.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Ponownie zapomniano podać charakter przedsięwzięcia i źródło finansowania – projekt POIiŚ 2014-2020 pt. “Rozwój systemu terenów zieleni miasta Bielawa z uwzględnieniem funkcji ekologicznych i rekreacyjnych na rzecz poprawy jakości środowiska i życia mieszkańców”, o koszcie całkowitym 3 526 832,65 zł i dofinansowaniu 2 846 433,88 zł z Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Skomentuj