Od 19 września można składać wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu “Czyste Powietrze”. Projekt zakładający wsparcie finansowe w zakresie wymiany przestarzałych pieców i docieplenia domów cieszy się jak dotąd sporym zainteresowaniem, o czym minister Henryk Kowalczyk poinformował na środowej konferencji prasowej. Z danych resortu wynika, że złożonych zostało już 12 tys. wniosków. 

Podczas konferencji prasowej minister Kowalczyk mówił m.in. o dotychczasowych efektach rządowego programu priorytetowego pod nazwą “Czyste Powietrze”.

– Od początku września w całej Polsce realizowaliśmy cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych na temat programu “Czyste Powietrze”, w których wzięło udział ponad 170 tys. osób. Ich efektem jest ponad 12 tys. złożonych wniosków oraz ponad 70 tys. zarejestrowanych kont na portalu Beneficjenta – poinformował minister.

Henryk Kowalczyk tłumaczył też jak ważne z punktu widzenia powodzenia programu jest właściwe edukowanie społeczeństwa w zakresie ochrony powietrza.

– Stąd naszym kolejnym działaniem jest kampania społeczna „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!”, poprzez którą chcemy wyjaśniać przyczyny złej jakości powietrza w Polsce i pokazywać jak możemy im przeciwdziałać” – dodał minister środowiska.

Resort planuje dotrzeć  z kampanią do blisko 20 mln Polaków mieszkających w około 5 mln domów jednorodzinnych. Stacje telewizyjne emitują już spoty informacyjne związane z akcją, można je również oglądać w internecie.

Program “Czyste Powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet opiewa na 103 mld zł (finansowanie w formie dotacji lub pożyczek). Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji będzie wynosić nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych lub do osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

Kampania została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

“Zadbaj o swój kawałek nieba”. Rząd reklamuje program “Czyste Powietrze”

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj