Od piątku w trzech stacjach telewizyjnych można oglądać spoty reklamowe prezentujące program “Czyste Powietrze”.

Kampania ma nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcić Polaków do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza.

“Najważniejsze jest zrozumienie, że każdy pojedynczy wybór ma znaczenie, ponieważ pomaga wspólnymi siłami osiągnąć na trwałe zmianę służącą wszystkim” – pisze Ministerstwo Środowiska na stronie internetowej kampanii.

Program dla każdego mieszkańca

Kampania zwraca się do maksymalnie szerokiego grona odbiorców i podkreśla ich sprawczość. Zachęca też do przyjmowania z uznaniem i wspierania postaw proekologicznych.

Spoty emitowane w telewizji pokazują konkretne działania, które pomogą poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Przekonują, jaki wpływ na jego jakość mają nasze wybory (np. rodzaju ogrzewania) czy codzienne indywidualne zachowania i nawyki.

Henryk Kowalczyk: “Czyste powietrze” to program inny niż dotychczasowe [WIDEO]

Ministerstwo zachęca

– Za nieodpowiednią jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach – mówi Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

– Dlatego poprzez kampanię zachęcamy Polaków zarówno do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jak i do ocieplenia domów – dodaje minister.

– Program “Czyste Powietrze” jest obliczony na 10 lat. To znaczy, po 5-6 latach będzie już widać efekty, bo my szacujemy, że po 10 latach zredukujemy emisję o 80 proc. No więc po 5, czy 6 latach też już będzie widoczna poprawa. Ten program, mam nadzieję, wyeliminuje całkowicie tę niską emisję – zapowiada minister Kowalczyk.

W ramach kampanii emitowane są również spoty i audycje radiowe dla dzieci. Powstała też strona internetowa, na której znalazły się m.in. informacje na temat przyczyn złej jakości powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie, a także najważniejsze zasady dotyczące programu „Czyste Powietrze”.

Czytaj więcej

Skomentuj