Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Już w sierpniu otwarcie zrewitalizowanej wieży ciśnień w Zabrzu

Już w sierpniu otwarcie zrewitalizowanej wieży ciśnień w Zabrzu
R.G.
06.08.2022, o godz. 9:13
czas czytania: około 3 minut
0

W zrewitalizowanej za unijne i miejskie pieniądze wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu udostępniona zostanie m.in. interaktywna wystawa dotycząca roli węgla w przyrodzie i kształtowaniu cywilizacji. Siedzibę znajdą tam centra: Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i Żywego Rzemiosła oraz klubokawiarnia. Powstaną też wyspy tematyczne, laboratorium i przestrzenie realizacji społecznych projektów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W drugiej połowie sierpnia br. ma zostać otwarta zrewitalizowana wieża ciśnień w Zabrzu (woj. śląskie), ze stałą wystawą o węglu i jego obiegu w przyrodzie. Unikatowy obiekt w 2017 r. zakupiło miejscowe Muzeum Górnictwa Węglowego, które zagospodarowało go pod kątem wystawy i szerokiej,  innowacyjnej działalności społecznej oraz naukowej.

Wsparcie muzeum i UE

Górnicze muzeum, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej, ocaliło w ten sposób jedną z największych i najbardziej charakterystycznych wież ciśnień w regionie. Usytuowana na wzniesieniu przy zabrzańskiej ul. Zamoyskiego, zbudowana w 1909 r. na planie ośmiokąta wieża ma 46 m wysokości i 23 m średnicy. Ekspresjonistyczny obiekt wyróżnia konstrukcja – u podstawy, między podtrzymującymi zbiornik ośmioma filarami, mieszczą się trzy kondygnacje z pomieszczeniami.

Jak zapewnia dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk, wieża ciśnień przy ul.  Zamoyskiego zostanie otwarta przed końcem wakacji, w drugiej połowie sierpnia.

Interaktywna wystawa i nowatorskie projekty

W wieży znajdować się będzie wystawa interaktywna na temat węgla pod nazwą Carboneum, punkt widokowy, kawiarnia oraz pomieszczenia, w których realizowane będą projekty dotyczące rewitalizacji społecznej.

Ceglana budowla w poprzednich latach nie była używana i niszczała. Ostatni właściciel zabezpieczył ją i uprzątnął teren. W 2017 r. muzeum, przy pomocy miasta, przygotowało unijny projekt rewitalizacyjny o charakterze muzealno-społecznym, Następnie wykupiono wieżę. Prace budowlane trwały od 2019 r.

Wielki wybuch i węgiel w przyrodzie

Sercem obiektu w nowej odsłonie będzie nowoczesna wystawa pn. „Carboneum”, poświęcona węglowi jako pierwiastkowi chemicznemu oraz jego obiegowi w naturze.

Wystawę przygotowała firma Adventure Ekspozycje. Główną część ekspozycyjną umieszczono w dawnym zbiorniku na wodę na wysokości ponad 20 m i podzielono na „wyspy tematyczne”.

Film, laboratorium i multimedia

„Wyspy tematyczne” poświęcone są: wielkiemu wybuchowi i powstaniu węgla jako pierwiastka (film), występowaniu węgla (strefa interaktywna), węglowi jako pierwiastkowi, paliwom kopalnym, związkom chemicznym, węglowi i człowiekowi oraz zastosowaniu węgla (strefy interaktywne).

W obiekcie jest też laboratorium (strefa eksperymentów na potrzebę warsztatów i zajęć edukacyjnych) i strefa poświęcona obiegowi węgla w przyrodzie (strefa interaktywna). Całość zamyka stół multimedialny z interaktywną grą (testem wiedzy).

Centrum Żywego Rzemiosła

Obok funkcji związanych z celami muzealnymi, projekt obejmuje też przedsięwzięcia z zakresu szeroko rozumianej  rewitalizacji społecznej. Pomyślano je tak, aby nawiązywały do podstawowej działalności placówki.

W efekcie powstało m.in. Centrum Żywego Rzemiosła w piwnicach wieży, które ma odtwarzać tradycyjne na Śląsku, a zanikające zawody rzemieślnicze.

Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej

Zgodnie z założeniami projektu na parterze, obok kasy i sklepiku, funkcjonować ma Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i przestrzeń wystawiennicza (m.in. z historią i prezentacją działania wieży ciśnień).

Na pierwszym piętrze zaplanowano Centrum Działań Rewitalizacyjnych i Ośrodek Dokumentacji Górniczej (działający przy pomocy innego unijnego projektu), a na drugim – Akademię Młodych Talentów i Akademię Seniora.

Klubokawiarnia i punkt widokowy

Natomiast w tzw. podzbiorniku wieży mieścić się będzie  klubokawiarnia i przestrzeń wielofunkcyjna, a w niewielkiej latarni na szczycie wieży – punkt widokowy. W otoczeniu obiektu jest m.in. parking na blisko 30 pojazdów i „podwórko śląskie” – pomyślane jako przestrzeń spotkań i aktywizacji społecznej mieszkańców.

Ogółem w wieży, do dyspozycji zwiedzających i uczestników zajęć, oddane zostanie ponad 920 m kw. powierzchni.

Ponad 26 milionów zł z UE

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, przy wsparciu Miasta Zabrze, na realizację powyższego projektu pozyskało dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych Poddziałanie 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT.

Wartość projektu wynosić będzie ponad 34 mln zł (34 058 714,26 zł). Natomiast wysokość dofinansowania z to 26,4 mln zł (26 464 459,32 zł).

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza

Na tym jednak nie koniec, bo powyższy projekt to jedno z kilku przedsięwzięć inwestycyjnych Muzeum Górnictwa w Zabrzu, które koordynuje rozwijaną od 2008 r. działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza, do których zalicza się też zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido i drugi podziemny kompleks – Sztolnia Królowa Luiza.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024