Kaliskie PWiK zastosowało wykładzinę bazaltową do wyłożenia zbiorników wody pitnej jako pierwsze na tak dużą skalę w Polsce. Przedsiębiorstwo liczy, że wzmocnione bazaltem zbiorniki posłużą kolejne 40 lat.

PWiK w Kaliszu w 2015 r. wyłożyło bazaltem cztery zbiorniki wody pitnej przy ul. Smolnej. Zbiorniki o pojemności 3 000 m3 każdy pracowały niezmiennie od 1975 r. W ostatnich dniach dokonano rewizji zastosowanej technologii, która potwierdziła, że zastosowanie naturalnej skały magmowej było dobrym wyborem. Zbiorniki wyglądają nienagannie – nie nagromadziły się osady, nie ma problemów z życiem biologicznym i hydrologicznym.

Decyzję o renowacji wnętrza zbiorników przy ul. Smolnej podjęto po inspekcji, która wykazała, że ich ściany mają liczne spękania, a warstwa farby epoksydowej uległa znacznemu odspojeniu.

Jak wyjaśnia prezes kaliskiego PWiK Andrzej Anczykowski, rozpatrywano dwie technologie: pokrycie ścian zbiorników mieszankami mineralnymi lub klinkierem, co w konsekwencji doprowadziło do odkrycia bazaltu, a właściwie elementów z topionego bazaltu stosowanych wcześniej w systemach kanalizacyjnych.

Pionierskie wykorzystanie bazaltu w wodociągach

PWiK w Kaliszu zastosowało wykładzinę bazaltową do wyłożenia zbiorników wody czystej jako pierwsza na taką skalę w Polsce. W tym samym czasie wodociągi we Wrocławiu i Krakowie zastosowały bazalt do wyłożenia komór i koryt filtrów pośpiesznych. Niewielkie zbiorniki wykonano również w Rawiczu, Krynicy, Kobierzycach i kilku mniejszych gminach woj. dolnośląskiego.

– Głównie ze względu na doskonałe właściwości użytkowe i długą trwałość bazalt ma szerokie zastosowanie w kanalizacji. Innowacją można nazwać wykorzystanie tego rodzaju wykładziny w technologii wody – podkreśla prezes Anczykowski.

Skała bazaltowa i jej zastosowania

Bazalt jest materiałem naturalnym o dużej wytrzymałości mechanicznej i bardzo odpornym na wszelkie czynniki korozyjne. Jego trwałość jest praktycznie nieograniczona, a wytrzymałość nie spada w czasie eksploatacji, jak ma to miejsce w przypadku tworzyw sztucznych.

– Zastosowanie wykładziny ze stopionego bazaltu wydłuży żywotność i zwiększy trwałość zbiorników oraz polepszy hydraulikę przepływów (bazalt posiada porowatość i nasiąkliwość na poziomie 0 proc., co uniemożliwia osadzanie zawiesin na powierzchni wykładziny i umożliwia lepszą eksploatację). Dzięki procesom samooczyszczania nadmiar manganu i żelaza nie osadza się na dnie zbiornika – wyjaśnia prezes kaliskiego PWiK.

– Oczywiście są też i słabe strony w technologii wykładzin bazaltowych, jest to fuga. Płytki bazaltowe należy układać przy pomocy zapraw zalecanych przez producenta i dopuszczonych do obrotu co gwarantuje wysoką skuteczność łączenia płytki bazaltowej – dodaje.

Czytaj więcej

Skomentuj