Od stycznia 2021 r. z oddanego przed kilkoma miesiącami do użytku Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach zaczną jeździć autokary 26 przewoźników oferujących kursy regionalne, krajowe i zagraniczne – m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii, Czech i na Ukrainę.

Ich liczba będzie rosła, bo podpisane uzgodnienia ma już ponad 20 kolejnych przewoźników – podał we wtorek Urząd Miasta Katowice.

Centrum Przesiadkowe Sądowa, w którym obsługę pasażerów rozpoczęto we wrześniu, pełni także rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego. Jak przypomniała rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka, lokalne władze od dłuższego czasu prowadziły uzgodnienia dotyczące przeniesienia się przewoźników z dotychczasowego, prywatnego i zaniedbanego dworca przy ul. Piotra Skargi na nowoczesny obiekt miejski.

„Tysiące mieszkańców Katowic wybiera transport autobusowy przy podróżach po całej Polsce i Europie. Z drugiej strony, co roku do Katowic przyjeżdżają setki tysięcy gości. Jako stolica dwumilionowej metropolii musimy zapewniać wszystkim podróżnym komfort i właśnie w tym celu powstało Centrum Przesiadkowe Sądowa” – powiedział wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Jak przypomniał, epidemia koronawirusa znacząco ograniczyła liczbę podróżujących, zarówno na co dzień, do pracy i szkoły, jak i w celach turystycznych. Stąd rozruch Centrum Przesiadkowego Sądowa trwa dłużej niż zakładano jeszcze rok temu.

„Jednak pomimo tych przeszkód, atrakcyjna oferta, jaką zapewniamy przewoźnikom oraz doskonałe warunki dla podróżnych sprawiają, że kolejne firmy przenoszą się na nasz dworzec ze starego dworca przy ul. Skargi” – dodał wiceprezydent, zaprzeczając doniesieniom o budowie w Katowicach nowego, prywatnego dworca autobusowego.

Od stycznia z Centrum Przesiadkowego Sądowa będą korzystać przewoźnicy oferujący kursy międzynarodowe, m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii, Czech i na Ukrainę, przy czym z uwagi na obostrzenia epidemiczne część tych kursów jest ograniczona.

„Umowy na kursy zagraniczne są już podpisane, a przewoźnicy wznawiając swoje kursy po zniesieniu obostrzeń będą je realizować z ul. Sądowej. W styczniu z ul. Sądowej pasażerowie będą odjeżdżać do miast takich jak: Kraków, Wrocław, Szczecin, Busko Zdrój, Kielce, Zamość, Olkusz, Opole, Sanok. Dla sprawniejszej obsługi podróżnych pomiędzy Centrum Przesiadkowego Sądowa a dworcem PKP kursują bezpłatne połączenia autobusowe” – powiedział naczelnik wydziału transportu Urzędu Miasta Katowice Bogusław Lowak.

Budowa Centrum Przesiadkowego Sądowa kosztowała 66 mln zł, z czego 43 mln zł pochodziły z dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W skład Centrum wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół zadaszonych peronów autobusowych, zadaszony parking rowerowy, zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów. Budynek oprócz obsługi podróżnych pełni funkcję handlowo-usługową – swoje miejsce znalazł tutaj kiosk oraz bistro, które z uwagi na obostrzenia epidemiczne jest obecnie nieczynne, natomiast po ich zniesieniu najemca jest gotowy do jego ponownego uruchomienia. Ponadto w budynku znajduje się punkt kasowy, przechowalnia bagażu oraz zaplecze dla podróżnych i kierowców – toalety, poczekalnie.

Czytaj więcej

Skomentuj