Katowice kupiły 22 autobusy do wykorzystania w strefach czystego powietrza

Katowice kupiły 22 autobusy do wykorzystania w strefach czystego powietrza
Bartłomiej Leśniewski
11.08.2022, o godz. 7:39
czas czytania: około 2 minut
0

PKM Katowice właśnie podpisał umowę z wykonawcą, firmą Volvo, na dostarczenie 22 hybrydowych autobusów. Kontrakt opiewa na 43 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Ciągle staramy się modernizować tabor autobusowy jeżdżący w PKM-ie Katowice, tak by był on jak najbardziej ekologiczny. Normę EURO 6 spełnia już ponad 50% pojazdów, normę EEV ponad 30% pojazdów, 20 autobusów posiada napęd elektryczny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Z myślą o strefie czystego powietrza

Nowy kontrakt podzielono na dwie części. “Pierwsza zakłada dostawę 5 nowoczesnych pojazdów przegubowych, a druga dostawę 17 sztuk autobusów jednoczłonowych. Pierwsze autobusy powinny pojawić się na drogach za około 9 miesięcy. Na zadanie przeznaczono kwotę prawie 43 mln zł” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Katowice.

– Nowe autobusy będą poruszały się w tzw. strefach zeroemisyjnych. Oznacza to, że na wyznaczonych odcinkach tras, w obrębie ścisłego centrum miasta, pojazdy będą napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym na dystansie do kilkuset metrów. Pozwala to na znaczną redukcję emisji spalin i hałasu w newralgicznych miejscach metropolii. To prawdziwa rewolucja – mówi Maciej Sylwanowicz, dyrektor ds. Rozwoju Elektromobilności Miejskiej w firmie Volvo Bus Corporation.

Wszystkie zamówione pojazdy będą niskopodłogowe. Autobusy przegubowe mają mieć minimum 130 miejsc, a autobusy jednoczłonowe 80 miejsc do przewozu pasażerów. Silnik spalinowy napędu hybrydowego ma spełniać normę EURO 6, a także mieć osłonę antyhałasową. Elektryczna jednostka napędowa ma zapewnić dynamikę jazdy w ruchu miejskim. System zarządzania ma optymalnie łączyć oba typy napędów, aby pracowały one w najlepszych dla siebie zakresach, redukując przy tym maksymalnie emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Pojazdy będą wyposażone także w dwustrefową klimatyzację, ładowarki USB, Wi-Fi oraz tablice elektroniczne.

Transport przyszłości

Obecnie stoimy przed wyborem, jak będzie wyglądać transport w przyszłości. Paliwa kopalne, które zasilały komunikację przez wiele dziesięcioleci, były relatywnie tanie, ale dla środowiska bardzo szkodliwe. – Dziś pojawiają się alternatywne sposoby zasilania, a także metody łączące kilka ich typów, które wykorzystują to, co najlepsze ze wszystkich rozwiązań. To, jaki system będzie dominował w przyszłości, nadal nie jest wiadome, ale najważniejsze obecnie, aby zmniejszać produkcję szkodliwych cząsteczek do atmosfery, nie pogarszając przy tym podstawowej funkcji naszych pojazdów – mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice i dodaje: – Jako przewoźnik szukamy zawsze nowszych i lepszych rozwiązań, bo jako jedni z największych w regionie musimy dawać innym przykład, więc presja jest podwójna. Zawsze jednak wybieramy te rozwiązania, które w danym momencie są najbardziej optymalne, biorąc pod uwagę szerokie spektrum możliwości.

Nowoczesne autobusy pojawią się w Katowicach w ramach projektu mającego na celu poprawę jakości środowiska naturalnego oraz zwiększenia atrakcyjności transportu publicznego. Inwestycje w nowoczesne napędy to kierunek, w którym obecnie podążają firmy zajmujące się transportem.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024