Na ulicach Katowic pojawiła się pierwsza elektryczna zamiatarka. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej planuje zakup większej liczby takich pojazdów.

Nowa zamiatarka Tenax Electra 2.0 Neo obsługiwać będzie głównie ulice w Śródmieściu Katowic. Jest całkowicie bezemisyjna, działa o blisko 20 proc. ciszej niż tradycyjne urządzenia, ładuje się w niecałe cztery godziny, a na jednym ładowaniu może pracować osiem godzin. Wyposażona jest w akumulatory litowe, ma specjalny zbiornik na zmiotki ze stali szlachetnej i zbiornik na wodę o pojemności 400 litrów. Urządzenie kosztowało 705 tys. zł.

– Zakup elektrycznej zamiatarki związany jest z wymogami, jakie nakłada na nas ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Do 2022 r. co najmniej 10% naszego taboru muszą stanowić pojazdy elektryczne lub napędzane gazem ziemnym, a do 2025 r. musi to być co najmniej 30%. W przypadku MPGK w Katowicach to w sumie ok. 30 pojazdów. Zaczęliśmy od elektrycznej zamiatarki, a już wkrótce do naszego taboru dołączą kolejne pojazdy – mówi Andrzej Malara, prezes MPGK.

W połowie listopada do spółki ma trafić pierwsza śmieciarka napędzana gazem ziemnym. Będzie mniejsza niż te, które obecnie pracują w Katowicach. Pojazd będzie wykorzystywany głównie do obsługi imprez masowych. Na początku przyszłego roku MPGK ogłosi przetarg na kolejne śmieciarki napędzane gazem ziemnym. Aktualnie trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić dostawcę kolejnych sześciu takich pojazdów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj