Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Katowice: miód z miasta dla zdrowia i promocji

Katowice: miód z miasta dla zdrowia i promocji
jw
08.11.2021, o godz. 12:04
czas czytania: około 3 minut
0

Pszczoły z uli zlokalizowanych przy katowickich basenach oraz na dachu NOSPR-u są już gotowe do zimy. Miód, którym się podzieliły jest niezmiennie wysokiej jakości, ale też po prostu smaczny. Potwierdziły to badania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii Katowic, na budynkach należących do miasta ustawiono ule. W tym roku miejskie pszczoły znów spędziły pracowite lato, rezydując na dachach basenu Brynów i NOSPR-u oraz na terenie basenu Burowiec.

Miasto – wymarzone siedlisko?

Każdy z miejskich uli zamieszkuje łagodna rasa pszczół miodnych. Przygotowano miejsce dla 120 000 owadów. Ich podstawowym zadaniem jest zapylanie roślin, służą także upowszechnianiu wiedzy o roli zapylaczy w przyrodzie. Produkcja miodu to tylko słodki skutek uboczny.

– Szacuje się, że ponad 75% roślin uprawianych w Europie rozmnaża się dzięki zapylaniu przez pszczoły i inne owady. Paradoksalnie to właśnie miasta mogą być dla nich wymarzonym siedliskiem. W przeciwieństwie do obszarów wiejskich nie używa się tutaj aż tylu pestycydów, a i różnorodność roślin jest dużo większa – zauważa Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Badania dowodzą – miejski miód jest zdrowy

Potwierdzają to analizy przeprowadzone przez laboratoria i2 FAST. Porównywano w nich miód zebrany w centrum Katowic (z dachu NOSPR-u) z losowo wybranym miodem ze sklepowej półki. Okazuje się, że katowicki miód w ogóle nie zawiera pozostałości pestycydów. W miodzie komercyjnym oznaczono obecność chlorku didecylodimetyloamonu (DDAC) na poziomie 0,02 mg/kg, jednakże jest to wartość pięciokrotnie niższa od dopuszczalnej, która wynosi 0,1 mg/kg. – Nasze badania potwierdzają, że w miodzie z centrum Katowic nie zaobserwowano zwiększonej zawartości pierwiastków ciężkich. W porównaniu z miodem komercyjnym zawiera on prawie pięć razy mniej żelaza i dwa razy mniej rtęci – informuje Monika Partyka, dyrektor ds. wdrożeń w i2 Analytical Limited.

Z badań wynika także, że katowicki miód zawiera dużo fruktozy, dzięki czemu będzie się wolniej krystalizował. Znajdziemy w nim tylko 2% sacharozy (norma 10%), co świadczy o tym, że pszczoły nie były dokarmiane cukrem. Wartość energetyczna stu gramów katowickiego miodu wynosi 341 kcal.

Miodna różnorodność

Analizy przeprowadzone na zlecenie miasta przez Zakład Pszczelarstwa w Puławach wykazują, że miód zbierany na terenach basenów powstaje głównie z różnych gatunków wierzb i kasztanowców (51% pyłków), znajdziemy w nim także gatunki śliw i koniczyny. W miodzie z dachu NOSPR-u pyłki kasztanowców stanowią aż 62% całości. Reszta to m.in. pyłki głogu, klonów, maliny czy winobluszczów.

– Miejskie ule to wprawdzie bardzo widoczna, ale jednak tylko mała część działań prowadzonych w Katowicach z myślą o dobrostanie owadów. Nie zapominamy o wysiewaniu łąk kwietnych w centrum miasta, jeśli to możliwe zmieniamy częstotliwość i zasady koszenia traw, pamiętamy o ciągłym wysiewaniu i pielęgnacji roślin. Zachęcamy też mieszkańców do szukania w swoim otoczeniu starych, nieużywanych donic i do adoptowania ich na kwietne łąki – zauważa dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz.

Złota kropla promuje Katowice

Katowickie pasieki są prowadzone zgodnie z ekologicznymi wytycznymi. Nawet drewno i farby użyte do produkcji uli są starannie wybrane. Ule są już przygotowane do chłodniejszych miesięcy, pszczoły otrzymały leki przeciw warrozie, a w każdym z uli znajduje się też ok. 20 kilogramów pokarmu.

Miód zebrany w tym roku znów posłuży do promocji miasta. Aby zwrócić uwagę na miejsce zbioru na etykietach zapisano, że jest to “Miód z kroplą Katowic” oraz “Miód z nutą Katowic”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024