Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Katowice. Pozytywnie zweryfikowano 146 wniosków tegorocznego "zielonego budżetu"

Katowice. Pozytywnie zweryfikowano 146 wniosków tegorocznego
MŁ/PAP
10.09.2022, o godz. 12:45
czas czytania: około 3 minut
0

Katowicki magistrat pozytywnie zweryfikował 146 wniosków, spośród 222 zgłoszonych do tegorocznej edycji "zielonego budżetu", czyli puli budżetu obywatelskiego wydzielonej na cele związane z miejską przyrodą i ekologią. Teraz eksperci wybiorą projekty do zrealizowania w 2023 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Katowicki samorząd zastrzega, że wprowadzony w 2020 r. “zielony budżet” jest podobny do budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków i ich weryfikacji, ostatecznie przybierając formę konsultacji społecznych. Jego środki mogą zostać przeznaczone na: sadzenie drzew i krzewów, rewitalizację skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy warsztaty edukacyjne w zakresie przyrody i ekologii.

Takie były dwie poprzednie edycje

W dwóch pierwszych edycjach zielonego budżetu mieszkańcy złożyli 292 projekty, z których do realizacji przeznaczono 143 za prawie 5 mln zł. Wśród zrealizowanych już pomysłów znalazło się urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką (charakterystyczny blok mieszkalny w ścisłym śródmieściu, między rynkiem, a Spodkiem). Z “zielonego budżetu” opłacono także: nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin – m.in. w dzielnicy Bogucice, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu; łąki kwietne na os. Tysiąclecia; ogród deszczowy na osiedlu Bażantowo; zakupy i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik czy zajęcia edukacyjne w szkołach.

Trzecia edycja zielonego budżetu

W obecnej, trzeciej edycji “zielonego budżetu” mieszkańcy zgłosili 222 wnioski. 31 sierpnia zakończył się etap weryfikacji merytorycznej, w której – jak przekazał w piątek Michał Mendela z biura prasowego magistratu – pozytywnie oceniono 146 wniosków. Są wśród nich 24 wnioski ogólnomiejskie i 122 lokalne.

Mieszkańcy zgłosili szereg zadań związanych z pielęgnacją istniejącej zieleni i tworzeniem nowych zielonych przestrzeni. Najwięcej dotyczy nowych nasadzeń krzewów i drzew (np. przy ul. Mikołowskiej, na ul. Kruczej czy bulwarach Rawy w Zawodziu), sadzenia żywopłotów, rewitalizacji skwerów oraz parków, tworzenia łąk kwietnych i pielęgnacji terenów trawiastych czy zagospodarowania przestrzeni przy ciągach komunikacyjnych.

Tematy zgłaszane przez mieszkańców obejmowały też tworzenie ogrodów sensorycznych oraz nowych zielonych stref relaksu. Zaproponowano działania edukacyjne – głównie cykle warsztatów i zajęć w szkołach oraz dzielnicowych domach kultury. Dotyczą one np. wiedzy w zakresie zero waste, podnoszenia świadomości ekologicznej, a także opieki nad ptakami i owadami.

Pozytywnie zweryfikowane wnioski trafią do analizy

Pozytywnie zweryfikowane wnioski zostaną przeanalizowane przez zespół przedstawicieli strony społecznej, urzędu i środowisk naukowych. Zespół oceni, które projekty najlepiej wpisują się w założenia zielonego budżetu i najsilniej wpłyną na poprawę środowiska na terenie miasta. Wybrane projekty będą realizowane w przyszłym roku – lista wybranych zadań będzie znana 30 września. Podobnie jak w poprzednich latach, w tej edycji na realizację wybranych projektów przeznaczono 3 mln złotych, z czego 2,4 mln zł zostanie rozdzielone pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, a 600 tys. zł trafi na zadania o charakterze ogólnomiejskim.

W pierwszej edycji zielonego budżetu do realizacji wybrano 54 zielone projekty o wartości blisko 2 mln zł, a w drugiej – 89 projektów o wartości blisko 2,8 mln zł. Pod koniec sierpnia br. Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej wyłonił wykonawców 60 zadań ubiegłorocznej edycji “zielonego budżetu”, które powierzono do jego realizacji.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024