Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Katowice: przebudowa Al. Roździeńskiego może kosztować 95 mln złotych

Katowice: przebudowa Al. Roździeńskiego może kosztować 95 mln złotych
29.01.2021, o godz. 13:00
czas czytania: około 3 minut
0

Upłynnienie ruchu i ograniczenie korków w godzinach szczytu, odciążenie drogi lokalnej na Osiedlu „Gwiazdy” oraz redukcja hałasu i emisji spalin. To główne cele przebudowy Alei Roździeńskiego w Katowicach. Wartość tej inwestycji to ok. 95 mln złotych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Aleja Roździeńskiego pełni bardzo ważną rolę zarówno w ruchu lokalnym, jak i metropolitalnym. Jako część Drogowej Trasy Średnicowej jest dla mieszkańców Katowic jednym z kluczowych połączeń drogowych. Wysokie natężenie ruchu na tej drodze prowadzi często do tworzenia się korków, co bezpośrednio przekłada się na problemy mieszkańców, którzy chcą dojechać do Osiedla „Gwiazdy” bądź z niego wyjechać. Przebudowa Alei Roździeńskiego w tym rejonie przyniesie mieszkańcom Katowic realne korzyści. Wpłynie nie tylko na znaczące zwiększenie płynności ruchu i oszczędności w czasie oraz paliwie, ale też zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, redukcję emisji spalin i hałasu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Plany szeroko zakrojone

Inwestycja ma polegać na przebudowie Alei Roździeńskiego przy wylocie z tunelu katowickiego, na odcinku od węzła z ul. Dobrowolskiego i Dudy Gracza do węzła z ul. Murckowską i Bagienną.

Plany obejmują następujące działania przebudowę jezdni wylotowej z tunelu oraz budowę estakady, dedykowanej pojazdom wyjeżdżającym z niego w kierunku Tychów a także przebudowę fragmentu Al. Roździeńskiego w kierunku wschodnim, przy skręcie
w ul. Bogucicką i w kierunku Tychów, z zabezpieczeniem akustycznym inwestycji. Podniesione mają być istniejące ekrany akustyczne po północnej stronie Osiedla „Gwiazdy”.

Zaplanowano też rozbudowę przejścia podziemnego pod DTŚ, poprawę jakości chodników i ścieżek rowerowych w ramach przebudowy Al. Roździeńskiego. Mają pojawić się nowe miejsca postojowe dla mieszkańców Osiedla „Gwiazdy”.  W planach jest też zazielenienie terenów, nowe oświetlenie drogowe a nawet odwodnienie przebudowywanej i nowej infrastruktury.

Mieszkańcy zgłosili uwagi – miasto wyjaśnia 

Na podstawie najczęściej zgłaszanych uwag mieszkańców, zostały wyłonione trzy obszary, na które planowana inwestycja może mieć wpływ, są to: osiedlowa zieleń, miejsca parkingowe oraz hałas. Rzeczywisty zakres oddziaływania wykaże dopiero koncepcja i dokumentacja projektowa, ale już teraz zaplanowano działania w tych obszarach.

W obszarze zieleni zapowiedziano, iż w ramach prac projektowych ograniczone mają być do niezbędnego minimum zmiany w zadrzewieniu. Planowane są też nasadzenia zastępcze tam gdzie będzie taka potrzeba. Przewidziano też wyciszenie nowo powstałej infrastruktury drogowej ekranami akustycznymi oraz podniesienie istniejących ekranów akustycznych po północnej stronie Osiedla „Gwiazdy”. Na czas realizacji inwestycji miasto zobowiąże wykonawcę do ograniczenia uciążliwości dla otoczenia.

Zapowiedziano, iż w ramach prac projektowych do niezbędnego minimum ograniczona zostanie likwidacja miejsc parkingowych. Mają też powstać nowe miejsca parkingowe na terenie Osiedla „Gwiazdy” w liczbie przewyższającej miejsca zlikwidowane.

Harmonogram i koszty

W najbliższych latach (2021 – 2023) planowane jest opracowanie dokumentacji projektowej, w tym koncepcji i niezbędnych dokumentacji środowiskowych. Roboty budowlane, w zależności od zabezpieczonych środków finansowych na ten cel, planowane są na lata 2024 – 2026. Obecnie miasto zabezpieczyło 2,7 mln zł, które do 2023 roku można przeznaczyć na opracowanie dokumentacji projektowej. Szacujemy, że koszt inwestycji wyniesie ok 95 mln zł., aby ją zrealizować będziemy aplikować o dofinansowanie z funduszy europejskich.

Aby zobrazować jak wizualnie zmieni się ten fragment Alei, przygotowana została animacja drogowa, z którą można się zapoznać na stronie internetowej Katowice.eu w zakładce dla mieszkańca/planowane inwestycje.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024