Światowy Dzień Monitoringu Wody ustanowiła Fundacja America’s Clean Water.
Od samego początku wdrażania tej inicjatywy zasada jest niezmienna: każdego roku, 18 września, wszystkie osoby chętne mogą dokonać pomiaru czystości wody w lokalnych zbiornikach wodnych.
Przy poparciu ONZ
Również Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), która popiera i promuje tę inicjatywę, pragnie przypomnieć jak najszerszej grupie odbiorców o wartości wody rozumianej jako fundament życia i ludzkiej gospodarki.
Światowy Dzień Monitoringu Wody ma być więc dobrą okazją do zaangażowania się w działania na rzecz poprawy jakości wód i promowania postaw ekologicznych.
Podczas ŚDMW promuje się aktywne działania na rzecz polepszenia stanu zasobów wodnych, które mają przywrócić kolejnym pokoleniom czyste rzeki, jeziora, morza i oceany.
Wsparcie krajowego GDOŚ-u
Polskim współorganizatorem i propagatorem tego przedsięwzięcia jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Podstawowym celem Światowego Dnia Monitorowania Wody jest kształcenie i angażowanie obywateli w zakresie ochrony światowych zasobów wodnych.
I choć oficjalny „dzień” – o czym przypomina GDOŚ – każdego roku obchodzi się 18 września, to program jego wdrażania – corocznie – jest aktywny w okresie od 22 marca do 31 grudnia.
Ma to uwrażliwiać ludzi na temat jakości wód i zachęcać ich do badania jakości zbiorników oraz dróg wodnych, a także do dzielenia się swoimi odkryciami oraz ochrony naszego najcenniejszego zasobu.
Jak zauważają popularyzatorzy akcji: chodzi o to, by szanować wodę na co dzień, a nie tylko od święta.
Komentarze (0)