Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Każdy bada wodę w Światowy Dzień Monitoringu Wody

Każdy bada wodę w Światowy Dzień Monitoringu Wody
R.G.
18.09.2023, o godz. 13:54
czas czytania: około 2 minut
0

Od 2003 roku, kalendarzowy dzień 18 września uznawany jest za Światowy Dzień Monitoringu Wody. Z dniem tym związany jest również międzynarodowy program edukacyjny zainicjowany dla zwiększenia wrażliwości społecznej na jakość i czystość wód w otaczającym nas środowisku

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Światowy Dzień Monitoringu Wody ustanowiła Fundacja America’s Clean Water.

Od samego początku wdrażania tej inicjatywy zasada jest niezmienna: każdego roku, 18 września, wszystkie osoby chętne mogą dokonać pomiaru czystości wody w lokalnych zbiornikach wodnych.

Przy poparciu ONZ

Również Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), która popiera i promuje tę inicjatywę, pragnie przypomnieć jak najszerszej grupie odbiorców o wartości wody rozumianej jako fundament życia i ludzkiej gospodarki.

Światowy Dzień Monitoringu Wody ma być więc dobrą okazją do zaangażowania się w działania na rzecz poprawy jakości wód i promowania postaw ekologicznych.

Podczas ŚDMW promuje się aktywne działania na rzecz polepszenia stanu zasobów wodnych, które mają przywrócić kolejnym pokoleniom czyste rzeki, jeziora, morza i oceany.

Wsparcie krajowego GDOŚ-u

Polskim współorganizatorem i propagatorem tego przedsięwzięcia jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Podstawowym celem Światowego Dnia Monitorowania Wody jest kształcenie i angażowanie obywateli w zakresie ochrony światowych zasobów wodnych.

I choć oficjalny „dzień” – o czym przypomina GDOŚ – każdego roku obchodzi się 18 września, to program jego wdrażania – corocznie – jest aktywny w okresie od 22 marca do 31 grudnia.

Ma to uwrażliwiać ludzi na temat jakości wód i zachęcać ich do badania jakości zbiorników oraz dróg wodnych, a także do dzielenia się swoimi odkryciami oraz ochrony naszego najcenniejszego zasobu.

Jak zauważają popularyzatorzy akcji: chodzi o to, by szanować wodę na co dzień, a nie tylko od święta.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023