Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kielce: bakterie na etacie

Kielce: bakterie na etacie
03.09.2012, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
0

Wodociągi Kieleckie zatrudniają do ciężkiej, nieustannej pracy, 24 godziny na dobę 365 dni w roku mikroorganizmy. Potrzebne one są podczas procesów biologicznych związanych z oczyszczaniem ścieków. Nie potrzebują pensji ani specjalnych przywilejów. Tylko gdy są głodne, trzeba je dokarmiać. Na przykład... metanolem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Mikroorganizmy tworzą tzw. osad czynny a ich zadaniem jest rozłożenie zawartych w dopływających ściekach związków organicznych, takich jak białka, tłuszcze i cukry do związków nieorganicznych (dwutlenek węgla i woda). 80 proc. masy osadu czynnego stanowią bakterie, m.in. Pseudomonas, Bacillus i Alcaligenes. Pozostałe to mikroorganizmy należące do pierwotniaków, m.in. wiciowce i orzęski. Są też organizmy wielokomórkowe jak nicienie i wrotki. Wspomagają one bakterie w oczyszczaniu ścieków. Miejscem pracy mikroorganizmów są reaktory biologiczne. To olbrzymie zbiorniki, np. dwa takie reaktory w oczyszczalni w Sitkówce mają łącznie 43 tys. m sześc. pojemności. O takie bakterie trzeba dbać – trzeba zapewnić odpowiednią ilość tlenu i za pomocą specjalnych urządzeń, np. dyfuzorów dostarczać go do reaktora biologicznego, a gdy w ściekach jest zbyt mało łatwej do rozkładu materii organicznej, bakterie trzeba nieco dokarmiać. Wtedy dolewany jest im np. metanolu. Inne, specjalne grupy bakterii zajmują się rozkładem związków azotu i fosforu.

Odmienne zadanie mają bakterie pracujące w komorach fermentacyjnych. Dla nich z kolei tlen jest zabójczy, są to tzw. bezwzględne beztlenowce. Muszą mieć za to ciepło – żyją w temperaturze od 33 do 37 st. C. Beztlenowce są bardzo pożyteczne, bo rozkładając związki organiczne zawarte w osadach produkują biogaz, wykorzystywany w Sitkówce do produkcji energii elektrycznej w zespołach prądotwórczych.

źródło: wod-kiel.com.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024