– W obecnej sytuacji niezbędne staje się wypracowanie „Modelu rozwoju gospodarki wodnej” rozumianego jako zbiór wiedzy o najważniejszych praktykach sprawdzonych i wdrożonych w innych miastach, krajach i regionach, a także katalog diagnoz, wzorców, metod, narzędzi i systemów zbudowanych w konsensusie z Interesariuszami gospodarki wodnej – mówił podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury, Przewodniczący Komitetu Gospodarki Wodnej Krajowej Izby Gospodarczej, Zbigniew Gieleciak. – Działania te powinny wpisywać się w politykę rozwojową Unii Europejskiej, w tym w politykę Niebieskiego ładu. Powinny one również uwzględniać nowe dokumenty prawne, takie jak Ramowa Dyrektywa Wodna i Dyrektywa Ściekowa.
Katalog zadań priorytetowych
Zdaniem przewodniczącego Zbigniewa Gieleciaka, podstawą do budowania powyższego modelu powinien być katalog zagadnień priorytetowych opracowany przez ekspertów z branży wodociągowo-kanalizacyjnej, uwzględniający interesy zarówno zarządzających systemami zaopatrzenia w wodę jak i konsumentów.
Podczas spotkania z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysławem Koperskim wyrażano nadzieję, że rozmowy to początek owocnej współpracy, która doprowadzi do realnych przemian w gospodarce wodnej w Polsce i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw wody dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Komitet Gospodarki Wodnej zadeklarował też pełną gotowość do dalszej współpracy w powyższych sprawach i do udzielania wsparcia dla działań podejmowanych przez ministerstwo.
Wdrażanie unijnego prawa
W ramach współpracy ekspertów Komitetu Gospodarki Wodnej KIG z Ministerstwem Infrastruktury podjęte zostaną następujące zagadnienia:
– transpozycja unijnych projektów legislacyjnych do prawa polskiego, w tym Dyrektywy Ściekowej,
– opracowanie modelu (strategii) gospodarki wodnej z udziałem m.in. ekspertów, praktyków oraz specjalistów odpowiedzialnych za legislację.
24 Komitety KIG
Dodajmy, że w ogólniejszym ujęciu, merytoryczna działalność Krajowej Izby Gospodarczej została skoncentrowana w 24 komitetach. Przewodniczącymi i członkami komitetów są praktycy życia gospodarczego, naukowcy, samorządowcy i społecznicy.
Komitety KIG spełniają dwie zasadnicze funkcje: doradczą dla Prezydium KIG oraz integracyjną. Komitety uczestniczą m.in. w pracach komisji Sejmu RP, a także w opracowywaniu i opiniowaniu aktów prawnych, które bezpośrednio wpływają na działalność przedsiębiorstw.
Komentarze (0)