Miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą musiały przygotować plany adaptacji do zmian klimatu dot. usprawnienia programu "Stop Smog" czy wprowadzenia wymagań jakościowych dla biomasy spalanej w domowych kotłach - przewiduje opublikowany 27 maja 2024 projekt noweli Prawa ochrony środowiska.
Naukowcy z IDEAS NCBR wykorzystują sztuczną inteligencję i teledetekcję do tworzenia cyfrowych modeli lasów. Można w ten sposób monitorować kondycję drzew, oceniać bioróżnorodność leśnych ekosystemów i obserwować ich zmiany.
Musimy być przygotowani na to, że w miastach będą występować ekstremalne zdarzenia pogodowe. Możemy jednak próbować je niwelować i zapobiegać ich skutkom. Monitoring miejskich wysp ciepła może dostarczyć cennych informacji – powiedział prof. nauk o Ziemi Marek Jóźwiak.
Dla pokolenia Z ważne jest, w jaki sposób firma prowadzi swoje działania na rzecz równości i wyrównania szans na rynku pracy, ale również działania proekologiczne i proklimatyczne – wskazała Justyna Szczepanik, autorka raportu "Pokolenie Z a zielone umiejętności".
Zmiany klimatu, które wpływają na parametry pogody i wywołują anomalie pogodowe, mogą negatywnie oddziaływać na ludzi z chorobami mózgu – wynika z badania, które publikuje czasopismo "Lancet Neurology". W badaniu uwzględniono zależności między zmianami klimatycznymi a objawami 19 różnych chorób układu nerwowego.