Naukowcy zaapelowali do Donalda Tuska o wsparcie dla unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody. Poprzez odtwarzanie ekosystemów, można łagodzić skutki susz, zmniejszać ryzyko powodzi i poprawiać jakość środowiska w miastach – napisali w liście otwartym.
Globalna różnorodność biologiczna w XX wieku spadła o ok. 2-11 proc. przede wszystkim z powodu zmian w użytkowaniu gruntów. Prognozy pokazują, że w pierwszej połowie XXI wieku główną przyczyną jej utraty będą zmiany klimatyczne - informuje czasopismo „Science”.
8,4 mln zł dofinansowania otrzymało 16 gmin na Podkarpaciu na budowę zbiorników retencyjnych lub modernizację już tych istniejących. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisano umowy na dofinansowanie tych inwestycji.
Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub są przewidywane w przyszłości. Województwo śląskie to pierwszy samorząd w kraju, który podjął decyzję o przygotowaniu Regionalnego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu. Opracowanie planu będzie realizowane w ramach projektu zintegrowanego LIFE "IP LIFE dla Adaptacji Terenów Pogórniczych".
Temperatury w Europie rosną mniej więcej dwukrotnie szybciej niż średnia światowa – poinformowały w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i agencja klimatyczna UE Copernicus.