1 / 17

Już od 1 lutego można oddawać swój głos na Europejskie Drzewo Roku 2019. Odbywający się od 9 lat plebiscyt, w którym biorą udział najciekawsze europejskie drzewa, stał się jednym z najbardziej popularnych międzynarodowych konkursów. W ubiegłym roku w głosowaniu oddano ponad 200 tys. głosów.

W tegorocznej edycji konkursu na Europejskie Drzewo Roku udział bierze 15 krajów. Polskim kandydatem do tego tytułu jest „Klęczące drzewo” z Krasnegostawu w woj. lubelskim. Głosowanie odbywa się tutaj.

Klęczące drzewo z Krasnegostawu

„Klęczące drzewo” z Krasnegostawu to klon jesionolistny. To najmłodszy uczestnik tegorocznego konkursu – liczy dopiero 65 lat. Jego historia jednak pełna jest zaskakujących wydarzeń. Jest też najbardziej charakterystycznym drzewem w mieście ze względu na swój niezwykły kształt – pień opada najpierw w dół, a następnie wznosi się ku górze. Na początku XXI w., w związku z planami rewitalizacji miejskiego rynku, klon wraz z całym drzewostanem miał zostać wycięty. Uznano go wtedy za „nieestetyczny i zdeformowany”. Decyzja ta spotkała się ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców i ostatecznie drzewo zostało uratowane.

– Z czasem drzewo stało się swoistą atrakcją turystyczną, popularnym obiektem dla fotografów, tematem prac plastycznych, miejscem zabaw dzieci, a nawet zostało uwiecznione na znaczku pocztowym. To także symbol wielkiej determinacji i zaangażowania mieszkańców w ratowanie drzew w mieście –  mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Drzewa z historią

15 drzew biorących udział w tegorocznej edycji konkursu Europejskie Drzewo Roku różni się nie tylko wiekiem i wyglądem, ale także niezwykłymi historiami, które się z nimi wiążą. Najstarszym egzemplarzem jest “Lipa Gubec” z Chorwacji – świadek Wielkiego Powstania Chłopskiego z 1573 r. Z kolei do niekonwencjonalnie ukształtowanych kandydatów należy m.in. dąb korkowy z południowej Korsyki, konturem przypominający ptaka rozpościerającego skrzydła. Z kolei “Dąb ulubieniec” z Holandii pozostał jako jedyny po budowie autostrady, a teraz grozi mu wycięcie w związku z planami jej poszerzenia. Węgierskie drzewo migdałowe jest symbolem wiecznej odnowy i edukacji, a dąb ostrolistny z Portugalii zachwyca wszystkich swoim olbrzymim cieniem. To tylko niektóre z drzew, które możemy poznać w tegorocznej edycji konkursu.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2019 potrwa przez cały luty. Liczba oddanych głosów na poszczególne drzewa zostanie utajniona, gdy głosowanie wejdzie w końcową fazę, czyli od 22 do 28 lutego. W ten sposób nie będziemy znali zwycięzcy, aż do dnia ogłoszenia wyników, które odbędzie się 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Czytaj więcej

Skomentuj