Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Kolejna gmina stawia na ekologiczne oświetlenie uliczne

Kolejna gmina stawia na ekologiczne oświetlenie uliczne
dom
30.07.2019, o godz. 8:38
czas czytania: około 2 minut
0

Gostynin (woj. mazowieckie) otrzyma dofinansowanie na oświetlenie uliczne wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania. Wsparcie wyniesie blisko 3,5 mln zł i przyczyni się do znacznego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w tym mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Źródłem dofinansowania w wysokości ok. 3,45 mln zł dla gostynińskiego eko-projektu jest program priorytetowy NFOŚiGW „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Przedsięwzięcie obejmie ponad 100 ulic na terenie miasta, gdzie zainstalowanych zostanie 1644 opraw oświetleniowych, w tym 161 źródeł światła o łącznej mocy nieprzekraczającej 67,28 kW.

Przewidziano wymianę opraw oświetleniowych, źródeł światła, wysięgników rurowych, przewodów do opraw oświetleniowych, konstrukcji stalowych i osprzętu linii napowietrznej oraz montaż aparatów elektrycznych, szafek oświetleniowych z zespołem kompensacji mocy biernej, skrzynek i rozdzielni skrzynkowych, a także badania i pomiary poziomów parametrów oświetleniowych. Projekt obejmuje też koszty ewentualnych wyłączeń zasilania, załadunek i wyładunek materiałów budowlanych, utylizację źródeł światła i pozostałych elementów z demontażu oraz nadzór inwestorski. Jeśli Gostynin wprowadzi te inwestycji w życie, zużycie energii elektrycznej ograniczone zostanie o ponad 70% (przy wymogu programu wynoszącym min. 50%).

– Prawie trzyletnia praca osób zaangażowanych w przystąpienie do tej inwestycji dzisiaj ma swój finał w postaci podpisania umowy na preferencyjną pożyczkę. Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy – powiedział burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski.

Aktualnie trwa drugi nabór w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”, którego celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz uzyskanie oszczędności energii elektrycznej. O dofinansowanie modernizacji oświetlenia zewnętrznego oraz montaż nowych punktów świetlnych można starać się jeszcze do 19 sierpnia 2019 r. Na preferencyjne pożyczki (do 100% kosztów kwalifikowanych) z możliwością częściowego umorzenia (do 10%, ale nie więcej niż 1 mln zł) mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz spółki z większościowym udziałem JST, posiadające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego, w tym ulicznego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024