Kolejny projekt rozporządzenia ws. MBP! Branża zdezorientowana

Kolejny projekt rozporządzenia ws. MBP! Branża zdezorientowana
lb
05.08.2015, o godz. 10:54
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Środowiska przygotowało już trzeci w ciągu zaledwie dwóch miesięcy projekt rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. – Opiniowanie tego traci sens – komentują dokument przedsiębiorcy działający w branży.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przypomnijmy, że po przedstawieniu przez Ministerstwo Środowiska w kwietniu oczekiwanego od dawna projektu, posypały się uwagi ze strony branży, skutkiem czego był kolejny projekt przedstawiony na początku czerwca. Usunięto w nim przede wszystkim budzący kontrowersje zapis dopuszczający prowadzenie procesu MBP w dwóch odrębnych instalacjach. Jak zwracali uwagę przedsiębiorcy rozdzielenie kompleksowego procesu zagospodarowania odpadów pozwoliłoby na przyjmowanie całego strumienia zmieszanych odpadów przez podmioty nie posiadające technologii do całościowego ich zagospodarowania, a jedynie część mechaniczną lub część biologiczną. Magdalena Markiewicz ze spółki Eneris Surowce podkreślała, że frakcja nieprzetworzona byłaby zagospodarowana poza instalacją, jak to niestety się dotąd zdarza – tylko na papierze – a faktycznie deponowana w nielegalnych miejscach.

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie MBP- 28.07.2015

Nie minął jednak miesiąc, jak 1 lipca resort upublicznił kolejny projekt. A cztery tygodnie później jeszcze jeden! Najnowszy projekt rozporządzenia datowany jest z kolei na 28 lipca 2015 r. Rządowe Centrum Legislacji poinformowało, iż nie wymaga on już rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. Tymczasem w branży odpadowej wrze, bo jak podkreśla Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami nie wiadomo, który projekt stanowi podstawę takiego rozstrzygnięcia – czy projekt z 8 czerwca, 1 lipca czy 28 lipca. – Projekt rozporządzenia z dnia 28 lipca br., co do meritum nie różni się zbyt znacznie, ale zawiera szereg odmiennych rozwiązań szczegółowych. Można mieć wrażenie, że aktywność w opiniowaniu tych aktów ze strony naszego Związku zaczyna być bezprzedmiotowa, ponieważ szczegółowe uwagi doznają dewaluacji w skutek niebywałej aktywności Ministerstwa Środowiska w tworzeniu coraz to nowych projektów. Nie zmienia się tylko linia generalna, która zawiera w sobie ogromny ładunek destrukcji-niszczenia ładu ufundowanego na bazie ustawy z 2011 roku. – komentują przedstawiciele ZPGO.

Związek już wcześniej obszernie argumentował swój sprzeciw wobec projektowanych zmian w rozporządzeniu i zgłaszał do niego szereg uwag. Można je przeczytać tutaj.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024