Kompendium wiedzy dla projektantów i wykonawców układów komunikacyjnych. Tak to się robi w Gdańsku!

Kompendium wiedzy dla projektantów i wykonawców układów komunikacyjnych. Tak to się robi w Gdańsku!
15.03.2021, o godz. 6:47
czas czytania: około 3 minut
0

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni opracował „Standardy projektowe i katalog nawierzchni Gdańska”. Zawarte w tym dokumencie treści mają stanowić wsparcie na etapie planowania, projektowania i tworzenia spójnego układu ulicznego o jednolitej i wysokiej estetyce. Publikacja to nic innego jak katalog podpowiedzi dla  dla projektantów i wykonawców ale również dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, deweloperów oraz przedsiębiorców. Dokument ten może być wzorem dla innych miast. Co dokładnie zawierają wytyczne? 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Każdy z nas, wykonując codzienne czynności porusza się w przestrzeni publicznej. Korzystamy z niej mniej lub bardziej świadomie, przy czym jakość tej przestrzeni decyduje o jakości naszego życia.

Aby przestrzeń publiczna była atrakcyjna musi zaspakajać nasze podstawowe potrzeby, czyli umożliwiać swobodne przemieszczanie się, zapraszać każdego z nas do korzystania z dóbr wspólnych, zachęcać do odpoczynku na ławce w otoczeniu przyrody, pozwolić cieszyć się codziennością.

Istotne jest, żeby przy tym była dostępna dla wszystkich, bezpieczna, trwała, atrakcyjna wizualnie oraz zintegrowana z otoczeniem. O tych wszystkich aspektach należy pamiętać już przed rozpoczęciem prac związanych z poprawą jej jakości na etapie projektowania – informuje GZDiZ.

Poprawa jakości i estetyki ulic

Dokument „Standardy projektowe i katalog nawierzchni Gdańska” powstał z myślą o poprawie jakości i estetyki ulic na terenie Gdańska.

Zawarte w nim zbiory wytycznych i instrukcji mają za zadanie ułatwić prace projektowe z zakresu tworzenia w mieście nowych układów komunikacyjnych, a także przy remoncie bądź przebudowie istniejących dróg. To nic innego jak materiał pomocniczy, który ma usprawnić proces uzyskania uzgodnień projektowych.

Jednolite standardy

– Dział Rozwoju Przestrzeni Publicznych GZDiZ opracował te standardy w oparciu o kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu wytycznych i opiniowaniu projektów ulic. Zależy nam, by poszczególne, realizowane odcinki układu ulicznego były spójne w zakresie dostępności, funkcjonalności i estetyki. Standardy pomogą nam oraz projektantom w osiąganiu tego celu – podkreśla Michał Szymański Zastępca Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznych.

„Standardy projektowe i katalog nawierzchni Gdańska” to swoiste kompendium wiedzy dla projektantów i wykonawców świadczących usługi na rzecz jednostek miejskich, a także innych podmiotów działających w przestrzeni granic miasta, takich jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy oraz przedsiębiorcy.

W dokumencie ujęte zostały szczegółowe wytyczne między innymi dla poszczególnych elementów w pasie drogowym – takich jak: pasy ruchu pieszego, pasy aktywności stacjonarnej, pasy techniczne, jezdnie, drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, zatoki postojowe, pasy buforowe, pasy zieleni, przestrzenie współdzielone. Doprecyzowano też wymagania dla elementów punktowych jak: zjazdy, przejścia i azyle dla pieszych, przystanki komunikacji miejskiej czy schody terenowe.

Katalog nawierzchni Gdańska

W opracowaniu zamieszczone zostały szczegółowe wytyczne dotyczące układu, szerokości oraz oznakowania do projektowania poszczególnych elementów pasa drogowego wraz z podziałem miasta na strefy i określeniem rodzaju zalecanych nawierzchni w poszczególnych strefach. Opracowanie to stanowi uzupełnienie dokumentów strategicznych miasta, do których należą: Gdański Standard Ulicy Miejskiej, Strategia Rozwoju Gdańska 2030 Plus, Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdańska 2030 czy Standardy dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków w mieście Gdańsku.

Pełna treść dokumentu udostępniona została na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w zakładce Przestrzeń publiczna – standardy, poradniki. Aby pobrać publikację wystarczy kliknąć na link.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024