Czy konsolidacja branży wod-kan to najlepszy model jej rozwoju? O tym dyskutowali dziś w Jarocinie samorządowcy z regionu.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie uzyskało unijne dofinansowanie wysokości 130 mln złotych na modernizację oczyszczalni ścieków w Cielczy. Jednak już dziś możliwości pracy oczyszczalni są duże i nie w pełni wykorzystane. Może ona przyjąć dobowo 12,5 tys. m3 ścieków, a przyjmuje 8 tys. Oznacza to, że PWiK może zaproponować współpracę okolicznym gminom.

Już dwa lata temu takie rozmowy prowadzone były na przykład z Jaraczewem. Jarocińskie przedsiębiorstwo liczy, że z tą gminą i innymi uda się niebawem podpisać porozumienie o współpracy.

W środę w Jarocinie o korzyściach wynikających ze wspólnego rozwoju w dziedzinie usług wodno-ściekowych mówił m.in. Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupsk i wójt Kobylnicy Leszek Kuliński.

Porozumienie o współpracy w aglomeracji słupskiej w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej zostało podpisane w 2005 r. W 2012 r. gmina Kobylnica stała się mniejszościowym udziałowcem Wodociągów Słupsk. W tej chwili widać już efekty. Są to m.in. niższe ceny wody, czy prawie stuprocentowa ściągalność opłat.

Jarocin: będzie rewitalizacja parków. Inwestycja pochłonie 16 mln zł

Wiceburmistrz Jarocina Witosław Gibasiewicz podkreślał, że majątek gmin traci na wartości, a już niebawem budowana w ostatnich dekadach infrastruktura będzie wymagać modernizacji. – Nie opłaca się utrzymywać oczyszczalni ścieków dla mniej niż 10 tys. mieszkańców – zaznaczał. Konsolidacja w tej dziedzinie przeniesie ciężar tych inwestycji z gminy na przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne.

Łukasz Ciszewski z kancelarii Jerzmanowscy i Wspólnicy mówił natomiast o tym, że małe gminne przedsiębiorstwa wod-kan mogą mieć problem, by poradzić sobie w nowej rzeczywistości prawnej, tzn. po wprowadzeniu taryfikatora cen od stycznia 2018 r. Jędrzej Jerzmanowski z tej samej kancelarii opisał możliwe i sprawdzone modele konsolidacji międzygminnej.

Możliwości finansowania przedsięwzięć w gospodarce wodno-ściekowej przedstawił Krzysztof Mączkowski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Radnych z Jaraczewa, Książa Wielkopolskiego, Kotlina, Nowego Miasta nad Wartą i Jarocina interesowały przede wszystkim kalkulacje cen wody i ścieków dla mieszkańców. Remigiusz Nowojewski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie odpowiedział, że będzie to możliwe do oszacowania po wcześniejszym dokładnym zinwentaryzowaniu i wycenie majątku wnoszonego do spółki przez gminę i kosztorysie koniecznych inwestycji.

Spotkanie w Jarocinie zorganizował miesięcznik „Wodociągi-Kanalizacja” przy współpracy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

Czytaj więcej

Skomentuj