Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kontrola selektywnej zbiórki odpadów. Świdnik sprawdza, czy mieszkańcy prawidłowo segregują

Kontrola selektywnej zbiórki odpadów. Świdnik sprawdza, czy mieszkańcy prawidłowo segregują
jwo
03.11.2020, o godz. 10:03
czas czytania: około 2 minut
0

Po ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z lipca 2019 r., która wprowadziła obowiązkową segregację odpadów, gminy są zobowiązane do kontrolowania selektywnej zbiórki. Jednym z takich samorządów jest Świdnik.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

W październiku w Świdniku na Lubelszczyźnie odbyły się pierwsze kontrole selektywnej zbiórki odpadów. Na początek skontrolowano nieruchomości należące do Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, ponieważ posiada ona najwięcej lokali.

Wkrótce sprawdzane mają być odpady z mieszkań zarządzanych przez innych administratorów. Obowiązek kontroli został powierzony wykonawcy w umowie na odbiór odpadów z miasta. Jak mówi Krzysztof Falenta, prezes spółki Remondis Świdnik, problem nieprawidłowej segregacji dotyczy przede wszystkim budynków wielorodzinnych. Mieszkańcy domków w ponad 90 procentach przestrzegają zasad segregacji.

– Szczególną uwagę zwrócimy na zawartość kontenerów na frakcję zmieszanych. Ich udział w ogólnej masie odpadów powinien być jak najmniejszy. Tymczasem obecnie stanowią one 700 z 1100 ton odpadów utylizowanych miesięcznie i ta proporcja nie zmienia się od lat. Jeśli w pojemniku na odpady zmieszane znajdujemy papier, opakowania szklane albo plastikowe lub gruz, zaprzecza to idei segregacji. O wnioskach z kontroli będziemy mogli mówić po sporządzeniu sprawozdania zawierającego adresy wspólnot korzystających z poszczególnych wiat oraz dokumentacji fotograficznej – mówi Krzysztof Falenta.

Za nieodpowiednie segregowanie odpadów grozi podniesienie opłaty za ich odbiór do wysokości dwukrotnej normalnie obowiązującej stawki.

– Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, za zaniedbanie segregacji grozi podwojenie stawek z 25 do 50 złotych od osoby. W przypadku wspólnoty kara obowiązuje wszystkich jej członków. Głównym celem kontroli jest jednak zdyscyplinowanie świdniczan i przypomnienie, że segregacja odpadów nie jest przywilejem, tylko obowiązkiem. Koszty systemu gospodarki odpadami stale rosną. Żeby uniknąć podwyżek dla mieszkańców, musimy lepiej je segregować. Nie możemy lekceważyć zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych skutków zaniedbywania segregacji odpadów. Nie możemy też ignorować zapisów lokalnego prawa. Dlatego do wyników kontroli podejdziemy z największą powagą i konsekwencją – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024