Kopalnia Silesia uruchomiła instalację kogeneracyjną zasilaną metanem

Kopalnia Silesia uruchomiła instalację kogeneracyjną zasilaną metanem
12.10.2023, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Należąca do Grupy Bumech kopalnia węgla kamiennego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach uruchomiła w środę instalację kogeneracyjną zasilaną metanem. Warta 45 mln zł inwestycja została zrealizowana w siedem miesięcy - poinformował Bumech.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Instalacja składa się z dwóch agregatów o mocy elektrycznej około 3,5 MW każdy oraz zbliżonej mocy cieplnej. Docelowo będą trzy agregaty o łącznej mocy około 8,6 MW, a wszystkie instalacje OZE łącznie zapewnią kopalni blisko 10 MW mocy.

Samodzielność energetyczna dzięki metanowi z kopalni

“Rozpoczęcie procesu uruchamiania oznacza możliwość realizowania prób i testów obciążeniowych instalacji wraz z wytwarzaniem energii wyłącznie na użytek i potrzeby własne kopalni” – poinformował Mikołaj Karpiński z Bumechu.

Instalacja jest zasilana gazem pochodzącym z odmetanowania kopalni. Wytworzona w ten sposób energia pokryje co najmniej połowę zapotrzebowania kopalni na prąd oraz prawie całe zapotrzebowanie na ciepło.

“W skali roku oznacza to wielomilionowe oszczędności, co obniży koszty stałe działania kopalni, a tym samym koszty jednostkowe wydobycia i produkcji węgla. Działanie instalacji przyczyni się również do zmniejszenia bezpośredniej emisji metanu do atmosfery, co umożliwi kopalni wypełnianie coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych” – podali przedstawiciele zakładu.

Kopalnia korzysta z OZE

Kogeneracja jest kolejną instalacją OZE, w którą wyposażona została czechowicka kopalnia. Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia korzysta już z energii z instalacji fotowoltaicznych rozmieszczonych na terenie kopalni, w tym dwóch wysp fotowoltaicznych zasilających stacje pompowni w Goczałkowicach oraz w Kaniowie. Dostarczają one odpowiednio do 90 proc. energii potrzebnej dla pompowni w Goczałkowicach oraz ponad 20 proc. prądu dla instalacji w Kaniowie. Zielona energia powstaje też w instalacjach fotowoltaicznych na dachach budynków PG Silesia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024