Rurociąg wodorowy poprowadzony z Finlandii do Niemiec, przez takie kraje jak Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, ma być jednym z pierwszych takich transgranicznych projektów w Europie – podkreślono w komunikacie. Planowana średnica rury wynosi 1,2 metra, a na odcinku 2,5 tys. km zlokalizowanych będzie kilka stacji kompresorowych – wynika z przygotowanego wstępnego studium wykonalności projektu korytarza wodorowego Nordic-Baltic Hydrogen Corridor (NBHC), który został wpisany na listę priorytetowych inwestycji w UE.
Przygotowania trwają od wiosny
Operatorzy z sześciu państw
– Projekt Nordic-Baltic Hydrogen Corridor określany jest przez ekspertów, jako jeden z najbardziej perspektywicznych w Europie. Jest on postrzegany jako znaczący element wsparcia transformacji energetycznej. W Polsce jesteśmy dopiero na wczesnym etapie tworzenia się rynku wodoru, ale chcemy aktywnie brać udział w międzynarodowych inicjatywach służących jego powstaniu i funkcjonowaniu w przyszłości. Podpisane porozumienie z naszymi bałtyckimi partnerami umożliwi prowadzenie skoordynowanych działań w tym kierunku – powiedział Marcin Chludziński, Prezes GAZ-SYSTEM.
Budowa korytarza wodorowego wpisuje się w transformację energetyczną i dekarbonizację unijnej gospodarki, w której wodór będzie jednym z kluczowych paliw. Oprócz Gasgrid Finland w projekt zaangażowani są operatorzy: Elering z Estonii, Conexus Baltic Grid z Łotwy, Amber Grid z Litwy, GAZ-SYSTEM z Polski i ONTRAS z Niemiec.
Komentarze (0)