Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Kraków. Pierwszy ogród społeczny parcelowy dla miejskich ogrodników

Kraków. Pierwszy ogród społeczny parcelowy dla miejskich ogrodników
MŁ/PAP
04.12.2023, o godz. 9:28
czas czytania: około 3 minut
0

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zamierza stworzyć ogród społeczny parcelowy, w którym mieszkańcy będą mogli zasubskrybować niewielkie działki i zostać ogrodnikami. Przedsięwzięcie ma ruszyć wiosną 2025 r. i będzie dysponować 50-60 poletkami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Jak wyjaśniła PAP kierowniczka zespołu „Kraków w zieleni” w Zarządzie Zieleni Miejskiej Katarzyna Przyjemska-Grzesik, pomysł na realizację projektu zaczerpnięto z krajów Europy Południowej, gdzie to najczęstszy model ogrodnictwa miejskiego, czyli kombinacji idei ogrodu działkowego i społecznego.

Jak to działa?

„Model ten polega na tym, że grupa mieszkańców otrzymuje do dyspozycji określoną parcelę, na której za niewielką opłatą sobie gospodarzy i uprawia. Co do zasady większość zasobów, takich jak np. narzędzia, strefa rekreacyjna, dostęp do wody i innych mediów, są wspólne. Wszystkim zarządza operator, który dba o bieżące funkcjonowanie ogrodu” – tłumaczyła przedstawicielka ZZM.

50-60 poletek, mini farma operatora i wspólny teren rekreacyjny

Pierwszy ogród społeczny parcelowy w Krakowie powstanie przy ul. Orlej na Woli Justowskiej, w bliskim sąsiedztwie Lasu Wolskiego. Zgodnie z planami pod ogród zostanie przeznaczona działka o powierzchni 0,59 ha, z czego na parcele dla ogrodników wydzielone będzie 1850 m kw. „Można więc założyć że zmieści się tam spokojnie 50-60 poletek w zależności od projektu. Ziemia jest tam bardzo dobra, całkiem urodzajna”- oceniła Przyjemska-Grzesik.
Według niej ok. 900 m kw. zajmie mini farma operatora projektu, a na pozostałym obszarze powstanie część wspólna o charakterze rekreacyjnym. Będzie też wspólny kompostownik i narzędziownia.

Ogródek w subskrypcji

Zgodnie z założeniami programu mieszkańcy miasta będą mogli zasubskrybować parcelę i uprawiać na niej warzywa i owoce na własne potrzeby i według własnego uznania, ale w zgodzie z przyjętymi w ogrodzie zasadami (np. brak nawozów sztucznych, GMO, etc.).

Pierwsze dwa lata subskrypcji będą bezpłatne, a w kolejnych latach – wskazała przedstawicielka ZZM – zostaną wprowadzone niewielkie opłaty; na razie nie ustalono ich wysokości. „Optymalnie z naszej perspektywy subskrypcja poletek będzie trwała około trzech lat, ale to też będziemy ustalać wspólnie z mieszkańcami” – zapowiedziała Przyjemska-Grzesik.

5 grudnia konsultacje z mieszkańcami

Otwarte spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi ogrodem społecznym odbędzie się 5 grudnia (wtorek) o godz. 17, w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przy ul. Reymonta 20. „Chcemy podczas tego spotkania dookreślić pewne rzeczy – jakie jest zainteresowanie mieszkańców i ich oczekiwania, jaka wielkość działek, jakie potrzeby” – zapowiedziała przedstawicielka ZZM.

Ramy czasowe

Oceniła, że całe przedsięwzięcie może ruszyć w 2025 r. „W przyszłym roku, do czerwca powstanie projekt, a w drugiej połowie roku zaczną się pierwsze prace budowlane. Myślę, że od 2025 roku będziemy już mogli zacząć sezon ogrodniczy” – wskazała.

Ogród zostanie zrealizowany w ramach unijnego projektu CoFarm4Cities, finansowanego z programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. „Idea tego projektu opiera się na problemie z jakim zmaga się większość miast, czyli presji urbanizacyjnej terenów miejskich. W ramach projektu testujemy kilka rozwiązań i ten ogród parcelowy jest jednym z nich” – wyjaśniła Przyjemska-Grzesik.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024