W poniedziałek, 12 października podpisane zostały protokoły odbioru drugiej co do wielkości mieszkaniowej inwestycji Krakowa w ostatnich latach. Cała zrealizowana przez zarząd inwestycji miejskich infrastruktura została przekazana do zarządu budynków komunalnych, a także innych miejskich jednostek, które będą się opiekowały osiedlem.

Osiedle przy ul. Wańkowicza w Nowej Hucie – bo o nim mowa – to  165 kolejnych lokali, które trafiły do gminnej bazy mieszkań komunalnych. Niedługo zamieszkają tam pierwsi lokatorzy.

– Cieszymy się, że to nam w udziale przypadła realizacja programu budownictwa komunalnego. Dziś formalnie kończymy budowę osiedla przy ul. Wańkowicza. Dzięki temu Gmina Kraków wzbogaci się o kolejnych 165 mieszkań – mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Mieszkania w standardzie deweloperskim

W siedmiu budynkach do dyspozycji jest 165 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 6 900 m2. w tym: 14 mieszkań jednopokojowych z aneksem kuchennym, 82 mieszkań jednopokojowych z oddzielną kuchnią, 49 mieszkań dwupokojowych oraz 20 mieszkań trzypokojowych. Zagospodarowany został również teren wokół wykonanych budynków, powstała nowa droga publiczna. W ramach osiedla jest też 97 miejsc postojowych, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych.

– Lokale są gotowe do zasiedlenia, bowiem standard wykończenia lokali należących do Miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego – zaznacza Łukasz Szewczyk. W przypadku nowych mieszkań komunalnych, w standardzie jest malowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, płytek naściennych w kuchni i łazienkach, a także montaż w łazienkach. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i kuchenka elektryczna z piekarnikiem. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Dużo zieleni i plac zabaw dostępne dla wszystkich

Ważnym elementem ogólnodostępnej infrastruktury jest plac zabaw dla dzieci. Jest tam m.in. zjeżdżalnia z drabinką, dwa zestawy huśtawek, a także piaskownica i ławki.

Osiedle nie jest grodzone. – Cała osiedlowa infrastruktura dostępna będzie pod odebraniu osiedla dla wszystkich mieszkańców – podkreśla dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

44% terenu inwestycji to zieleń urządzona. W ramach zadania już nasadzono kilkadziesiąt drzew oraz blisko 100 krzewów i bylin. W przypadku drzew są to głównie graby, jarzębiny i brzozy. Wzdłuż granicy południowej zaplanowano 4 metrowe ciągi zieleni izolacyjnej.

Przypomnijmy – budowa osiedla komunalnego przy ul. Wańkowicza rozpoczęła się latem 2018 roku. Kontrakt zakładał wykonanie zadania w trzy lata. Jednak dzięki zmianom w dokumentach finansowych Miasta zaproponowanym przez ZIM oraz mobilizacji wykonawcy, prace udało się przyspieszyć i oddać inwestycję pół roku wcześniej.

Czytaj więcej

Skomentuj