Reklama

envicon 2023 ad1a

Kraków. Postument dawnego pomnika Koniewa pomalowano na ukraińskie barwy

Kraków. Postument dawnego pomnika Koniewa pomalowano na ukraińskie barwy
PAP/jw
14.03.2022, o godz. 14:47
czas czytania: około 2 minut
0

Betonowy cokół, na którym u schyłku PRL stał pomnik sowieckiego marszałka Iwana Koniewa w Krakowie został w niedzielę pomalowany na żółto-niebiesko - w ukraińskie barwy narodowe. W ten sposób pomysłodawcy oddali cześć obrońcom Ukrainy i wyrazili sprzeciw wobec wojny.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Bogusław Sonik, poseł KO i przewodniczący Stowarzyszenia Maj77 przypomniał, że postument na skwerze na rogu ulic Armii Krajowej i Zarzecze, na którym kiedyś stał marszałek Koniew był symbolem sowieckiego zniewolenia Polski. “Dzisiaj symbolem zniewolenia dalej jest armia już nie sowiecka, ale rosyjska na Ukrainie” – mówił Sonik podczas symbolicznego malowania betonowego cokołu.

Solidarność z Ukrainą

Jak podkreślił, w ten sposób pomysłodawcy wydarzenia chcieli symbolicznie podkreślić naszą solidarność z Ukrainą, która – podobnie jak Polska przed laty – odrzuca zniewolenie ze wschodu.

“Nam udało się przebyć tę drogę bezkrwawo i wysłać symbole zniewolenia z powrotem do Związku Sowieckiego, tak jak ten pomnik. Ukraina dzisiaj zmaga się z brutalnością i ludobójstwem dokonywanym na jej ludności cywilnej przez armię rosyjską” – podkreślił Sonik.

Podczas wydarzenia prowadzono także zbiórkę pieniędzy na pomoc dla Ukrainy.

Bogusław Sonik dla Radia Kraków:

Kim był Koniew?

Krakowski pomnik marszałka Iwana Stiepanowicza Koniewa postawiono w 1987 r. Koniew latach 1944-45 był dowódcą I Frontu Ukraińskiego, którego wojska 18 stycznia 1945 r. zajęły Kraków. W 1955 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Krakowa, który został mu odebrany w 1992 r. W 1991 roku pomnik został usunięty. Zmieniono też nazwę przebiegającej obok ulicy z Koniewa, na obecną Armii Krajowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2023