– Kampania to efekt kierowanych do nas próśb ze strony środowisk seniorów, ale także matek w ciąży, opiekunów małych dzieci i osób chorych w każdym wieku, podróżujących naszymi tramwajami i autobusami – wyjaśnia prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Rafał Świerczyński – Stąd nasza akcja, której celem jest zwrócenie uwagi naszym pasażerom na potrzebę wzajemnej wrażliwości i życzliwości.
Hasło promujące wrażliwość
Zgodnie z zapowiedziami organizatorów akcji, plakaty z hasłem “Bądź wrażliwy – ustąp miejsca”, będą widoczne na wszystkich monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na niektórych wiatach przystankowych i na części oparć foteli pojazdów MPK.
Hasło “Bądź wrażliwy – ustąp miejsca”, będzie można również usłyszeć na wybranych przystankach z głośników autobusów i tramwajów. Informacje o kampanii znajdą się także na stronach internetowych krakowskich uczelni wyższych.
O potrzebie życzliwości i wrażliwości mają mówić nauczyciele w szkołach średnich.
To powinna być norma
– Ustępowanie miejsca w tramwajach i autobusach powinno być czymś naturalnym, ale niestety nie jest – zauważa wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. – Dlatego tak ważne jest przypominanie o potrzebie tej wrażliwości na innych. Tramwajami i autobusami podróżują przecież osoby starsze, często chore, jadące do przychodni i szpitali. Oni powinni mieć szansę na wygodną i bezpieczną podróż na miejscu siedzącym. Wiemy jednak, że często nie mogą oni liczyć na ustąpienie miejsca, dlatego ta akcja jest tak potrzebna.
Inicjatywa Rady Krakowskich Seniorów
Z powyższymi opiniami zgadza się pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz, która dodaje, że:
“Podjęcie tej kampanii to niezwykle cenna odpowiedź na inicjatywę Rady Krakowskich Seniorów wynikającą z często dramatycznej obojętności młodych pasażerów na trudności wszystkich starszych osób związanych z korzystaniem z komunikacji miejskiej. Należy pamiętać, że starości zawsze towarzyszy utrata sił, pogorszenie wzroku i wolniejszy refleks, a długotrwałe, w niewygodnej pozycji stanie wywołuje ból mięśni. To powody, dla których w imię pięknego współbycia pokoleń, młodsze osoby powinny ustępować miejsc osobom starszym. Bo one, mimo że cierpią, nie poproszą o to miejsce. Jest tak dlatego, że w kodzie kulturowym tej generacji jest to upokarzające. Ten kod kulturowy wymaga również serdecznej i miłej reakcji osób starszych na gotowość ustąpienia miejsca, a o tym starsze osoby często też już nie pamiętają” – podsumowuje Anna Okońska-Walkowicz.
Wyznaczono specjalne miejsca
W krakowskich autobusach i tramwajach wyznaczono także specjalne miejsca dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami, kobiet w ciąży, a także opiekunów z dziećmi.
Komentarze (0)