Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Kraków. Przy parku Wisławy Szymborskiej powstanie pawilon poświęcony noblistce

Kraków. Przy parku Wisławy Szymborskiej powstanie pawilon poświęcony noblistce
pap/jw
03.07.2024, o godz. 11:17
czas czytania: około 2 minut
0

Wystawy poświęcone Wisławie Szymborskiej i literatom zamieszkującym dom przy ul. Krupniczej, a także kawiarnia i sale warsztatowe znajdą się w pawilonie, który powstanie obok parku imienia noblistki przy ul. Karmelickiej w Krakowie. We wtorek podpisano umowę dzierżawy gruntu, na którym do 2028 r. ma stanąć budynek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Przestrzeń przy parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie ma szansę być częściej odwiedzana. Fundacja Wisławy Szymborskiej wydzierżawiła bowiem od miasta działkę w sąsiedztwie parku przy ul. Karmelickiej, przeznaczoną pod budynek o charakterze kulturalnym. Zgodnie z planem ma tam powstać Pawilon Wisławy Szymborskiej z wystawą stałą “Jarmark cudów”.

Wzbogacenie oferty parku

– Ale to nie będzie jej muzeum, tak naprawdę postać Wisławy Szymborskiej ma być magnesem, który przyciągnie życie kulturalne i życie literackie. Bardzo chcemy, żeby znalazła się tam stała wystawa poświęcona Szymborskiej, ale także wystawy czasowe poświęcone literatom, którzy mieszkali nieopodal, tzn. w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej – zapowiedział podczas spotkania prezes fundacji Michał Rusinek. – Poza tym znajdą się tam różnego rodzaju sale, w których będzie się mogło owo życie literackie odbywać, a na dole kawiarnia, no bo park w Krakowie bez kawiarni, to naprawdę nie jest park – dodał Rusinek.

W pawilonie ma się znaleźć też miejsce na wielofunkcyjną salę audiowizualną, sale warsztatowe i biurowe oraz restaurację. Spotkanie, na którym fundacja i miasto podpisały umowę, odbyło się w otwartym rok temu Parku im. Wisławy Szymborskiej, w 101. rocznicę urodzin poetki.

Kwartał Wisławy Szymborskiej

– Tym wydarzeniem stworzył się, od początku zresztą planowany, kwartał – kwartał Wisławy Szymborskiej. Z jednej strony mamy Krupniczą i Dom Literatów, z drugiej strony park, a teraz jeszcze będzie pawilon, którym będzie się opiekować fundacja – zauważył podczas uroczystego podpisania dokumentu prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski.

Pieniądze na budowę pawilonu będą pochodziły ze źródeł publicznych i prywatnych. Fundacja Wisławy Szymborskiej zobowiązała się do realizacji projektu do końca 2028 r.

Park im. Wisławy Szymborskiej to miejsce z wielu powodów wyjątkowe. Dziki parking, przestrzeń mocno zdegradowana, o której przekształcenie zabiegali od wielu lat mieszkańcy, stała się zieloną enklawą bioróżnorodności. Projekt realizowany był w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Dzięki niemy udało się wprowadzić zieleń do samego centrum miasta.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024