Kraków stawia ultimatum operatorom hulajnóg elektrycznych

Kraków stawia ultimatum operatorom hulajnóg elektrycznych
Bartłomiej Leśniewski
10.05.2023, o godz. 11:39
czas czytania: około 2 minut
0

– Jeżeli nie zabierzecie się za porządkowanie hulajnóg, to to wtedy my przystąpimy do działań, które mają charakter bardziej represyjnych – przestrzegał operatorów tych elektrycznych pojazdów Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, nie sprecyzował jakie środki represyjne miasto zamierza wprowadzić.

Hulaj-śmieci na trawnikach

Z miejskich szacunków wynika, że po Krakowie codziennie porusza się kilka tysięcy hulajnóg. – Nie ma dnia, by miejskie służby nie otrzymywały zgłoszeń i interwencji ws. problemu zalegających na chodnikach, poza wyznaczonymi miejscami hulajnóg. Nie wszyscy użytkownicy korzystają z nich odpowiedzialnie poprzez odstawienie pojazdów w odpowiedni sposób. Tym samym nie dbają o bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu – czytamy w komunikacie miasta Kraków.

Urzędnicy skarżą się, że np. w piątek, 5 maja – po interwencji zastępcy prezydenta – strażnicy miejscy odholowali 82 urządzenia, m.in. z ul. Basztowej, Wielopola i Pawiej. W niektórych lokalizacjach nie było podstaw prawnych do odholowania, dlatego zgłoszono przedstawicielom firm, by zrobili z nimi porządek we własnym zakresie (303 sztuki).

Porządki po krakowsku

– Problem źle zaparkowanych hulajnóg narasta od kilku lat, głównie przez brak regulacji prawnych. Niezależnie od tego spotykaliśmy się kilkukrotnie z operatorami hulajnóg, które prowadzą sieć wypożyczalni w Krakowie, starając się ten problem ucywilizować, by zminimalizować pozostawianie pojazdów na chodnikach, zieleńcach czy pasach drogowych mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, który w poniedziałek, 8 maja, spotkał się z operatorami hulajnóg.

W jego ocenie dotychczasowe rozmowy nie przyniosły jednak zadowalających efektów. –Dlatego poinformowałem przedstawicieli tych firm, że jeżeli nie zabiorą się za porządkowanie hulajnóg i przestrzeganie zasad, o których mówiliśmy, i które wypracowaliśmy wspólnie w ostatnich latach, to będziemy zmuszeni podejść do tego tematu bardziej stanowczo – dodaje wiceprezydent Krakowa.

Jak to robią Gdańsk i Paryż

Wcześniej z operatorami hulajnóg dogadał się Gdańsk. Wprowadzono tam w najbardziej atrakcyjnych miejscach (Głównym Mieście, wzdłuż al. Grunwaldzkiej i w pasie nadmorskim) obowiązek odstawania hulajnóg wyłącznie wyznaczone miejsca. Do tego wysokie kary za pozostawienie hulajnogi w niedozwolonym miejscu, ale też i bonusy dla prawidłowo parkujących. Nowe zasady dla wynajmujących hulajnogi elektryczne obowiązują od 1 maja br.

Przed kilkoma tygodniami natomiast mieszkańcy Paryża, biorąc udział w referendum, zdecydowali, że nie chcą wynajmowanych elektrycznych hulajnóg w swoim mieście. Mają one zniknąć ze stolicy Francji do 1 września br.


Gdańsk próbuje zapanować nad samowolką użytkowników hulajnóg

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024