Kraków wraz z Helsingborgiem, Sofią i Tallinem trafił do ścisłej finałowej czwórki, ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”.

Finały konkursu oraz ceremonia, w trakcie której Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców prestiżowej nagrody „Europejskiej Zielonej Stolicy 2023” i „Europejskiej Nagrody Zielonego Liścia 2022”, odbyły się w Lahti. Zwycięzcą konkursu został Tallinn.

Miasta zostały ocenione w dwunastu kategoriach. Kraków w swoim wniosku wskazał plany na najbliższe lata, skupiające się na dążeniu do bycia miastem ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców.

Miasto przedstawiło w aplikacji działania, które do tej pory udało się zrealizować oraz plany na przyszłość w zakresie: poprawy jakości powietrza, ograniczania hałasu, gospodarowania odpadami, gospodarowania wodą, ochrony przyrody i bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju terenów, ekoinnowacji i łagodzenia zmian klimatu, adaptacji zmian klimatu, zrównoważonego rozwoju transportu i efektywności energetycznej.

Kraków zmierzył się z piętnastoma innymi europejskimi metropoliami. W tegorocznej edycji konkursu wystartowały również: Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje (Republika Macedonii Północnej), Zagrzeb (Chorwacja), Helsingborg (Szwecja), Sofia (Bułgaria) oraz Tallin (Estonia), a z polskich miast: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.

W konkursie o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2022” Kraków zajął piąte miejsce. Finalistami zostały: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. Wówczas zwyciężyło francuskie Grenoble.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. to jakiś żart i kpina… Kraków to najbardziej wybetonowane duże miasto w Polsce… do tego CBA sprawdza obecnie sposób wydawania zgód na stawianie bloków na terenach zielonych itp…

Skomentuj