Kraków włącza się w akcję „Laptopy dla Ukrainy”

Kraków włącza się w akcję „Laptopy dla Ukrainy”
19.04.2022, o godz. 15:33
czas czytania: około 3 minut
1

W ramach akcji #LaptopyDlaUkrainy przedsiębiorstwa mogą przekazywać dla przybyłych do stolicy Małopolski i innych miejsc sprzęt, który ułatwi uchodźcom zdalną naukę oraz szukanie pracy. Firma Shell przekazała na ten cel 1 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Akcja została zainicjowana przez grupę organizacji skupionych w Koalicji Otwarty Kraków, która jest ogromnym wsparciem dla miasta w realizacji pomocy dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Zaangażowało się w nią kilka organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Pomoc w ramach tego projektu polega na tym, że każda firma może przekazać działający sprzęt komputerowy gościom z Ukrainy w ramach udzielanej pomocy. Warto dodać, że sprzęt nie musi być nowy.

Kraków wspiera akcję współpracy pomiędzy firmami i organizacjami pozarządowymi, dlatego podpisana została dzisiaj umowa z Shell Polska i współpracującym od lat z miastem Stowarzyszeniem INTERKULTURALNI.PL, które będzie wykonawcą i przekaże laptopy najbardziej potrzebującym.

Kraków pomaga uchodźcom

Kraków od wybuchu wojny angażuje się w pomoc na rzecz uchodźców, zarówno tych którzy pozostali na Ukrainie, jak również tych którzy przyjechali do Krakowa.

– Na początku koncentrowaliśmy się, aby zapewnić uchodźcom podstawową pomoc jak mieszkanie czy wyżywienie. Ci, którzy tu zostali w naszym mieście, muszą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Żyjemy w świecie elektronicznym i zarówno do pracy, jak i do nauki niezbędny jest sprzęt komputerowy. Dlatego dziękuję Stowarzyszeniu INTERKULTURALNI.PL oraz firmie Shell, które pomagają w ten sposób naszym gościom z Ukrainy – mówił prezydent Jacek Majchrowski podczas podpisywania umowy.

– To dzięki organizacjom pozarządowym, które prowadzą wspólnie z nami działania od początku wojny, ta nasza pomoc dla Ukrainy może być wszechstronna – uzupełnił zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Mateusz Płoskonka.

– Jako organizacja, która jest w Krakowie od ponad 16 lat i zatrudnia ponad 5 tys. osób, od pierwszych godzin wojny wspieramy wysiłki miasta. Po tej pierwszej fazie pomocy przechodzimy do maratonu pomocy. Przekazanie tych komputerów będzie sposobem na zaktywizowanie osób szukających pracy, jak i dzieci – mówiła dyrektor generalna Shell Business Operations Agnieszka Pocztowska.

Jakub Kościółek, prezes zarządu Stowarzyszenia INTERKULTURALNI.PL, podkreślił, że spełnia się marzenie o współpracy trzech jednostek, którymi są organizacja pozarządowa, samorząd i biznes. – Mam nadzieję, że takich wspólnych inicjatyw będzie więcej – dodał na zakończenie.

– Wiedząc o tym, że do Polski przyjeżdżają głownie uchodźczynie z dziećmi, zdajemy sobie sprawę, że te ponad 1200 laptopów pomoże kilku tysiącom osobom. Już teraz zwracają się do nas matki i cieszą się, że ich dzieci będą mogły się uczyć zdalnie. Chciałabym podziękować miastu w finalizacji tej umowy, gdyż darowizna na rzecz uchodźców może mieć stawkę VAT 0%, jeśli stroną obdarowaną jest jednostka samorządowa. Dziękujemy, że miasto nam zaufało – powiedziała Paulina Poniewska, koordynatorka akcji „Laptopy dla Ukrainy”.

Współpraca wielu organizacji

W projekt zaangażowały się organizacje m.in. Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL,  Fundacja Hearty, Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Portal UAinKrakow, CSW Wiewiórka, firma PushPushGo i Koalicja Otwarty Kraków.

Aby włączyć się do akcji, należy wypełnić formularz na stronie internetowej „Laptopy dla Ukrainy”. Każda firma, biorąca udział w akcji, otrzyma informację, gdzie trafia ich sprzęt komputerowy.

źródło: krakow.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Komentarz #170215 dodany 2022-04-25 21:46:30

Доброго дня , мені потрібен ноутбук для дистанційного навчання , чи можу я отримати його?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2024