1 / 30

Które z wybranych przez nas miast ma najciekawsze zabytki? Zobacz nasze zestawienie i zagłosuj!

Każde polskie miasto może pochwalić się urokliwym zabytkiem, które przyciąga zarówno turystów, jak i samych mieszkańców. Kryją one przed nami wiele niesamowitych, interesujących i tajemniczych historii.

Piękne budynki pałacowe czy kościelne, ciekawe muzea, urokliwe rynki czy zabytkowe muszle koncertowe to tylko wybrane przykłady tych, które warto zobaczyć na naszych fotografiach. Zapraszamy do obejrzenia galerii i głosowania.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Dla zwycięskiego miasta przygotowaliśmy nagrodę – półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii i głosowania w naszej ankiecie. Głosy można oddawać do 26 czerwca.

Które miasto ma najciekawsze zabytki?

  • Nowa Ruda (71%, 53 Votes)
  • Jelenia Góra (9%, 7 Votes)
  • Toruń (7%, 5 Votes)
  • Bydgoszcz (5%, 4 Votes)
  • Łowicz (4%, 3 Votes)
  • Ciechocinek (3%, 2 Votes)
  • Tarnów (1%, 1 Votes)
  • Lublin (0%, 0 Votes)

Liczba głosów: 75

Loading ... Loading ...

Miasta z bogatą historią

Jelenia Góra o bogatej ponad dziewięćset letniej historii posiada pięknie zachowaną historyczną zabudowę ze wspaniałymi budowlami pałacowymi i kościelnymi, secesyjnymi kamienicami, architekturą uzdrowiskową, parkami oraz ogrodami. Wizytówką miasta jest rynek, w którego centrum stoi ratusz otoczony barokowym i rokokowymi kamieniczkami z jedynym zachowanym na Śląsku kompletnym ciągiem podcieni.

Klasycystyczna bryła ratusza powstała w XVIII w., według projektu C.G. Hedemanna. Na południowej ścianie ratusza widniej napis po łacinie przypominający legendę założenia miasta. Napis ten głosi: „Miasto zbudował Bolesław Krzywousty w roku 1108”. W 1910 r. ratusz połączono z sąsiednimi kamienicami zwanymi „Siedmioma domami” To w jednej z nich odkryto średniowieczną studnię głęboką na 20 m. Podświetlona i przykryta szklaną płytą stanowi dzisiaj atrakcję turystyczną chętnie odwiedzana przez turystów.

Nieopodal ratusza znajduje się fontanna z barokowym posągiem Neptuna posadowiona na miejscu dawnej studni miejskiej. Rzeźba upamiętnia dawne kontakty kupców jeleniogórskich z krajami zamorskimi.

Z kolei w Nowej Rudzie obecny ratusz jest trzecim ratuszem w tej lokalizacji, a czwartym historycznie. Zbudowany został w 1884 r. w stylu biedermeier. W okresie 1892-1894 powiększono go poprzez podniesienie dachu oraz ozdobiono (portal, wykusze i okienne szczyty). Ratusz został posadowiony w centrum rynku. Noworudzki rynek został wytyczony ok. 1442 r. Ma kształt prostokąta lekko pochylonego na północ, otoczonego budynkami wybudowanymi w różnych latach. Warta uwagi jest pierzeja północno-wschodnia, najstarsza, z zachowanymi podcieniami. W północno – zachodnim narożniku ratusza wmurowano fontannę z barokową figurą Św. Floriana (1756 r.). Ratusz, będący obecnie siedzibą władz miasta już dwukrotnie był nagradzany jako najpiękniejszy tego typu obiekt w Polsce. Ciekawostką są znajdujące się na ścianie klatki schodowej obiektu gabloty z odciskiem paleozoicznego gada (Dateosaurus macrourus), żyjącego kiedyś na tym terenie. Odcisk jaszczura stanowił wzór do wykonania fontanny w jego kształcie, którą postawiono w korycie rzeki Włodzicy, w dolnej części miasta. Jest to nowa atrakcja na bardzo urokliwym szczególnie wieczorem szlaku spacerowym grodu nad rzeką Włodzicą.

Świadectwa minionej epoki

Ratusz Staromiejski w Toruniu jest jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie i najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki. Przez wieki stanowił administracyjne i handlowe centrum miasta, w jego pobliżu odbywały się jarmarki, hołdy składane władcom, rycerskie turnieje czy nawet publiczne egzekucje skazańców. Ratusz wzniesiono w stylu gotyckim w końcu XIV w. włączając w jego mury zbudowaną ponad wiek wcześniej wieżę, którą dodatkowo podwyższono i ozdobiono blaszanym hełmem. W ten sposób powstał jednopiętrowy budynek z obszernym dziedzińcem. W wieży krył się skarbiec, miejskie archiwum i więzienie, zaś w obszernych piwnicach szynkowano piwo i wino. Na parterze mieściły się sukiennice, ławy chlebowe, dziesiątki małych kramów oraz sala sądowa, zaś na piętrze sala obrad rady miejskiej i wielka Sala Mieszczańska, w której nierzadko goszczono polskich królów.

W latach 1602-1603 budynek ratusza poddano gruntownej przebudowie w stylu manierystycznym, podwyższając budowlę o jedno piętro oraz wprowadzając kamienne elementy dekoracyjne w postaci szczytów, narożnych wieżyczek i okiennych ram. Flamandzki architekt Antoni van Oppergen, który zaprojektował to przedsięwzięcie, mimo wprowadzonych zmian zachował gotycki charakter całej budowli.

W 1703 r., podczas oblężenia i bombardowania miasta przez Szwedów, spłonęły wszystkie dachy i wnętrza powyżej parteru, ocalały jednak ceglane mury, co umożliwiło odbudowę ratusza przeprowadzoną jeszcze w XVIII w. Do dzisiaj nie odtworzono jednak zniszczonego wówczas blaszanego hełmu na wieży.

Aż do połowy XX wieku Ratusz Staromiejski był siedzibą toruńskich władz miejskich, zdarzało się jednak, że w czasie wojen jego komnaty zamieniano na żołnierskie szpitale. Dziś gmach jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W Ciechocinku bardzo interesującym miejscem jest Muszla Koncertowa. Obiekt  zlokalizowany jest w centrum parku Zdrojowego. Muszla została zaprojektowana przez Waldemara Piotra Feddersa jako estrada koncertowa. Powstała w 1909 r. w nietypowym dla Ciechocinka, zakopiańskim stylu. Występowało tu wielu znanych w całej Polsce wykonawców, koncertowała tutaj słynna Orkiestra Zdrojowa. Również obecnie przez całe lato Muszla tętni życiem. Tutaj prezentują się wykonawcy licznych ciechocińskich festiwali: Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemii Dobrzyńskiej, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Strażackiej, Gali Polskich Tenorów, Festiwalu Operowo-Operetkowego, Festiwalu “Blues bez Barier” oraz Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej.

Efektownie iluminowana Muszla stanowi ozdobę parku oraz nadaje odbywającym się tu imprezom niezapomnianą oprawę.

1
2
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj