Kupić czy wynająć? Maszyny budowlane pod lupą naukowców

Kupić czy wynająć? Maszyny budowlane pod lupą naukowców
szp
10.09.2020, o godz. 8:20
czas czytania: około 2 minut
2

Utarło się przeświadczenie, że bardziej korzystnie jest kupić maszynę niż ją wynająć. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Swoje tezy i wnioski zawarli w raporcie „Analiza opłacalności najmu maszyn budowlanych”, który powstał na zlecenie firmy Bellator Maszyny Budowlane. Rozmawiamy z jej prezesem Michałem Hellerem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Inwestując w sprzęt budowlany, drogowy, klienci podejmują duże ryzyko. Maszyny są z reguły bardzo drogie, koszty ich zakupu zaczynają się od kilkuset tysięcy złotych. To oczywiście jedno z najważniejszych, ale nie jedyne ryzyko poniesione przez nabywcę. Kolejną kwestią, na którą zwrócili uwagę naukowcy w Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jest serwis maszyn – Ryzyko też pozostaje tu po stronie nabywcy – mówi Michał Heller, prezes Zarządu Bellator Maszyny Budowlane.

W przypadku najmu maszyn pewne koszty jak paliwo, transport, rata czynszu lub rata leasingu pozostają bez zmian. Warto jednak zwrócić uwagę, że dodatkowe koszty jakimi obarczani są właściciele maszyn to m.in. koszty jej obsługi, tej serwisowej i bieżącej, ale również koszty szkolenia pracowników. – Problem pojawia się choćby w przypadku awarii, które w przypadku tak skomplikowanych od czasu do czasu występują. – W przypadku najmu klient nie może liczyć na maszynę zastępczą – podkreśla Michał Heller.

„Im sprzęt jest droższy i im okres wynajmu krótszy, tym wypożyczenie jest bardziej atrakcyjne finansowo dla najemcy.” – to cytat z raportu. Żeby go zobrazować, warto posłużyć się przykładem. Układarka mas bitumicznych kosztuje co najmniej milion złotych. Tymczasem maszyna potrzebna jest do wykonania usługi zwykle na około 2-3 tygodnie. Dla klienta to absolutnie nieopłacalna inwestycja.  – Zdarzały się przypadki, że klienci na dwutygodniową pracę klient musiał kupować maszynę za milion złotych, a potem ta maszyna przez kolejne lata stała na placu – uzupełnia Michał Heller.

W przygotowanym na UE Katowie raporcie można znaleźć tabele z przykładowymi kalkulacjami kosztów zakupy i wynajmu maszyny na określony termin.

Z raportem można zapoznać się TUTAJ oraz na stronie Bellator.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Dora

Komentarz #167379 dodany 2022-01-18 22:14:00

SUper wpis


Błażej

Komentarz #167768 dodany 2022-01-28 23:50:46

To jest kwestia, nad którą należy się dłużej zastanowić, bo nie jest to sprawa tak oczywista. Wszystko zależy od okoliczności. Ja akurat zamierzam zdecydować się na wynajem maszyn budowlanych, bo wiem, że będą mi potrzebne raz. Będę ich potrzebować, aby wykonywać część prac przy budowie samodzielnie - nie wszystkie muszą być wykonywane przez profesjonalistów. Widziałam, że firma Surpol ma bardzo korzystną ofertę jeśli chodzi o taki wynajem, więc od razu zapisałam sobie do nich kontakt

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024