Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kurtyka: Realizujemy cele elektromobilności

Kurtyka: Realizujemy cele elektromobilności
dom
19.10.2021, o godz. 10:46
czas czytania: około 2 minut
0

Polska wprowadziła kwestię elektromobilności do agendy COP już w 2018 r. Cieszy mnie fakt, że późniejsze konferencje kontynuują ten temat. Jest to szczególnie widoczne w agendzie COP26 w Glasgow – powiedział szef resortu klimatu Michał Kurtyka podczas debaty organizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej, w której wzięli udział przedstawiciele rynku pojazdów zeroemisyjnych z Polski i Wielkiej Brytanii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Sygnatariusze podpisanej podczas COP24 deklaracji na rzecz elektromobilności reprezentują ponad połowę ludzkości – jest to obecnie 48 krajów, w tym Polska i UK. Co roku do deklaracji przystępują nowe kraje – deklaracja żyje i pozostaje aktualna – mówił minister.

Deklaracja jest obecnie realizowana m.in. przez coroczne konferencje Global e-Mobility Forum. Pierwsza edycja zgromadziła ponad 500 uczestników, druga – online – ponad 3 tys. osób z ponad 110 krajów. Wzięło w niej udział 11 ministrów odpowiedzialnych za elektromobilność.

– W 2017 r. w Planie Rozwoju Elektromobilności zidentyfikowaliśmy pięć obszarów, na których powinniśmy skupić swoje działania. Były to: popyt, podaż, regulacje, świadomość i sieć. Od tego czasu intensywnie inwestujemy szczególnie w pierwsze trzy obszary, w których zidentyfikowaliśmy przewagę konkurencyjną Polski w porównaniu do innych krajów. Nasze wysiłki docenił m.in. przemysł bateryjny, gdzie jesteśmy europejskim liderem w eksporcie – ocenił Kurtyka.

W ramach rozwoju elektromobilności i promowania pojazdów zeroemisyjnych powstał również rządowy program „Mój Elektryk”, prowadzony przez NFOŚiGW. W programie przewidywana jest możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie/leasingu nowych pojazdów zeroemisyjnych. Początkowo budżet programu ustalono do kwoty 500 000 000 zł dla bezzwrotnych form dofinansowania. Chcemy tę kwotę zwiększyć do 2 mld zł, w tym 400 mln zł dla osób fizycznych oraz 1,6 mln dla przedsiębiorstw.

W ramach wspomnianej nowej puli w październiku tego roku NFOŚiGW uruchomi kolejny nabór – 200 mln zł na zakup pojazdów elektrycznych przez przedsiębiorstwa. Będą to tym samym otwarte nabory na kwotę 700 mln zł.

Minister klimatu i środowiska przypomniał również, że do 20 grudnia 2021 r. MKiŚ prowadzi otwarty nabór konkursowy na autobusy zeroemisyjne dla samorządów. Do dyspozycji jest 1 mld dotacji, z preferencjami dla mniejszych i mniej zamożnych samorządów.

– W ramach rozwoju infrastruktury pojazdów zeroemisyjnych do końca października spodziewamy się decyzji Komisji Europejskiej. W ramach tego obszaru NFOŚiGW przygotował program o budżecie 870 mln zł, który ruszy niezwłocznie po uzyskaniu stosownych decyzji KE – podsumował minister.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024