1 / 4

Fala gorącego powietrza zalewająca Polskę powoduje, że miasta podejmują działania aby pomóc mieszkańcom przetrwać te upalne dni.  W Poznaniu wstrzymano koszenie do odwołania, a na ulice maja wyjechać polewaczki. Białystok i Warszawa stawiają kurtyny wodne. Podobnie jest w innych miastach. W stolicy mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do wody pitnej nawet na ulicach.

W najbliższych dniach temperatury w Poznaniu będą się utrzymywać powyżej 30 stopni. Dlatego też w najbliższy weekend jezdnie będą zmywane wodą – zapowiada Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Równocześnie zarząd Zieleni Miejskiej  w Poznaniu informuje o wstrzymaniu koszenia terenów zieleni do odwołania.

Polewanie ulic wodą powoduje nie tylko schładzanie ich nawierzchni, ale także zmniejszanie temperatury powietrza w najbliższej okolicy. Spłukiwane są również pyły z nawierzchni jezdni co pozytywnie wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy.

W najbliższą weekend, 19 i 20 czerwca, na poznańskie ulice wyjedzie dziewięć polewaczek. Przejadą niemal 100 kilometrów po 169 ulicach. Polewane będą ulice znajdujące się w ścisłej zabudowie, a więc przede wszystkim te na Starym Mieście, a także na Łazarzu, Wildzie i Jeżycach oraz w rejonie Śródki. Prace będą prowadzone w godzinach porannych – od 7 do 11.

Kurtyny wodne i kranówka na upały

W Białymstoku termometry będą pokazywały ok. 28 stopni Celsjusza w cieniu. Wysoka temperatura może grozić przegrzaniem organizmu. Najlepszym sposobem na upał jest chłodna woda. Dlatego w centrum Białegostoku ustawione zostały kurtyny wodne, które przynoszą ulgę mieszkańcom i zapewniają rozrywkę maluchom.

Wodociągi Białostockie rozstawiły zraszacze na Rynku Kościuszki – przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i przy katedrze, od strony ul. Legionowej. Będą włączane, kiedy temperatura odczuwalna wyniesie co najmniej 25 stopni Celsjusza. Przy burzowej pogodzie, gdy zdarzy się dzień pochmurny, kurtyny nie będą ustawiane. Czas działania kurtyn będzie elastycznie dostosowywany do warunków pogodowych, wydarzeń zaplanowanych w podanych lokalizacjach, zainteresowania mieszkańców, dnia powszedniego czy weekendu.

Kurtyny wodne po raz pierwszy w Białymstoku pojawiły się jedenaście lat temu. Każdego roku cieszą się ogromną popularnością wśród białostoczan i goszczących w mieście turystów.

Z kolei w Warszawie w najbliższych dniach temperatura powietrza może przekraczać 30 stopni Celsjusza. To może mieć wpływ na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców, dlatego w centrum miasta pojawią się kurtyny wodne, które pozwalają znaleźć ochłodę i nawilżają powietrze w okolicy rozpryskując mgiełkę wodną na wysokości ok. 1-2 metrów – informuje Urząd Miasta Warszawy.

Wodne pióropusze będą działały od piątku (18 czerwca) do czasu ustania upałów w dziewięciu popularnych lokalizacjach:

  • Plac Zamkowy,
  • Krakowskie Przedmieście przy Pomniku Mikołaja Kopernika,
  • Pl. Trzech Krzyży przy Pomniku Wincentego Witosa,
  • Pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego),
  • Pl. Defilad (w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej)
  • Ul. Floriańska (przy Bazylice Św. Floriana),
  • Płyta Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej),
  • Ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej,
  • Przy Skwerze Hoovera,

Dodatkowo w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, na wniosek jednostek miejskich, Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy z warszawską kranówką. Pojawią się m.in. pod Pałacem Kultury i Nauki, na Żoliborzu (Kępa Potocka), na Ursusie, Wilanowie oraz w Lesie Bielańskim.

Upałów nie można lekceważyć

Jednocześnie miasta apelują, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką.

Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i zwierząt. W tym czasie nie wolno zostawiać czworonożnych podopiecznych na otwartym i nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem. Pupili, w żadnym wypadku, nie można pozostawiać również w zamkniętych samochodach – nawet na przysłowiową „minutkę”.

Czworonogom należy zapewnić także nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody – również w czasie spacerów. Wychodząc z domu należy pamiętać, by zabrać wodę dla siebie i naszych podopiecznych – podpowiada stołeczny ratusz.

W gorącym okresie szczególnej pomocy potrzebują także dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Wszystkie one chętnie skorzystają z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu.

 

Czytaj więcej

Skomentuj