1 / 6

Idea łąki kwietnej zyskuje coraz większą popularność. W ramach realizacji budżetu obywatelskiego w okolicy pętli autobusowej i ronda przy ul. Orląt Lwowskich w Warszawie w dzielnicy Ursus powstanie kolejna łąka kwietna.

Na rabatach służących dotychczas za trawniki została wysiana mieszanka kilkudziesięciu gatunków roślin łąkowych. Rośliny jednoroczne, które zakwitną jeszcze w tym sezonie, stanowią 30% wysianych nasion.

Pozostałe 70% to rośliny wieloletnie, których urodę docenimy dopiero w przyszłym roku i to one z czasem staną się prawdziwą ozdobą łąki. Dopełnieniem roślin są umieszczone na drzewach hotele dla owadów, które zasiedlą trzmiele, pszczoły murarki, motyle i biedronki.

Zakładanie łąk kwietnych oraz dosadzanie drzew i krzewów miododajnych na terenach zieleni nieurządzonej w dzielnicy to proces odtwarzania bazy pokarmowej dla owadów zapylających na terenach miejskich. Działania te nie tylko przyczynią się do wzrostu liczebności populacji owadów zapylających, ale również poprawią walory estetyczne dzielnicy.

Łąka kwietna, niewymagająca koszenia i odporna na okresowe braki wody łatwiej znosi niekorzystne warunki panujące w mieście, a jednocześnie stanowi prawdziwą ozdobę przestrzeni miejskiej.

Czytaj więcej

Skomentuj