1 / 3

W Katowicach posiane zostaną w tym roku łąki kwietne. Przy Rynku, zamiast trawników, zakwitnie Łąka Centralna, stworzona we współpracy z Fundacją Łąka i z udziałem mieszkańców. 

Łąki kwietne nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem. Sianiu łąk w Katowicach będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne, a uczestnicy akcji otrzymają torebki z nasionami do samodzielnego wysiania w ogródkach lub na balkonach.

– Trawniki są nudne. A łąki, nie dość, że cieszą oko, to jeszcze oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Istotnym walorem łąk w miastach jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne – mówi Karol Podyma z Fundacji Łąka, która sianie łąk testowała m.in. w Warszawie i Krakowie. W tym roku po raz pierwszy będzie współpracowała z Urzędem Miasta w Katowicach.

We współpracy z Fundacją Łąka 28 kwietnia wysiana zostanie Łąka Centralna. Na terenie o powierzchni 380 m.kw., między ul. Piotra Skargi i Franza Wincklera, zakwitną polne kwiaty. W związku z tym, że pod ziemią dość płytko położona jest infrastruktura techniczna, teren przygotuje dodatkowo Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.

– Mimo że udział terenów zieleni i wód w ogólnej powierzchni Katowic przekracza 51 proc., cały czas szukamy sposobów na to, żeby wprowadzać więcej zieleni do centrum miasta. Jednym z nich może być sianie łąk kwietnych. Chcemy do nich przekonać mieszkańców – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Mieszanka nasienna, która zostanie wykorzystana do stworzenia Łąki Centralnej w Katowicach, to kilkadziesiąt rodzimych gatunków roślin kwiatowych. Na łące w pierwszym roku zakwitnie mak polny, chaber bławatek, kąkol polny oraz kilka innych jednorocznych chwastów, niegdyś bardzo popularnych w uprawach zbóż, a obecnie zanikających z powodu powszechnej chemizacji rolnictwa. Kolejne lata na łące zdominują wieloletnie gatunki kwiatów, m.in. dobrze znana margaretka oraz uwielbiany przez pszczoły żmijowiec zwyczajny czy dzika marchew. To, jak w przyszłości będzie wyglądała Łąka Centralna, zależy od wielu czynników. Istotne są rodzaj podłoża na którym zostaną wysiane nasiona, dostępność wody oraz terminy koszenia.

Pozostałe łąki wysieje również katowicki ZZM. Wśród lokalizacji są działki przy ul. Uniwersyteckiej, pasy zieleni na Skwerze Przyjaciół z Miszkolca czy teren przy rondzie na os. Paderewskiego.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj