1 / 11

W czeskim Hradec Králové powstaje nowa siedziba administracyjna Lesy České (Lasy Czeskie – odpowiednik naszych Lasów Państwowych). Biuro wkomponowane będzie w miejski las.

Dwukondygnacyjny budynek nie będzie górował ponad koronami drzew, wręcz przeciwnie – jego dach, obsadzony roślinnością ułatwiającą retencję wody opadowej i obniżającą temperaturę powietrza, doskonale wtopi się w otaczającą zieleń. Drewniana fasada będzie zaś korespondować ze ścianą lasu.

Projekt stworzony przez czeską pracownię Chybik + Kristof zyskał adekwatną do miejsca nazwę „Leśnictwo w lesie”. Las był zresztą bezpośrednim bodźcem do stworzenia tego kompleksu.

– Odwiedzając te tereny zdaliśmy sobie sprawę z ważnego faktu, który od samego początku kształtował nasze myślenie o projektowaniu nowego centrum administracyjnego dla Lesy České – czytamy na stronie Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

– Po wizycie w kampusie postanowiliśmy zwiedzić najbliższe otoczenie, a podróż poprowadziła nas przez most bezpośrednio do lasu hradeckiego. Był ciepły letni dzień, a kontrast między temperaturą otoczenia między budynkami a chłodnym lasem był dość oczywisty. Zadaliśmy sobie pytanie, dlaczego jesteśmy zmuszani do pracowania w gorącym wnętrzu, skoro lepiej jest zabrać laptopa między drzewa i pracować w otoczeniu pełnym spokoju?

Koncepcja architektów zakłada maksymalne połączenie miejsca pracy z lasem, tworzenie przejrzystego, intymnego i jednocześnie reprezentatywnego środowiska. Doprowadziło to do powstania idei centralnej przestrzeni, w której budynek wrasta w las, a las w budynek.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj