1 / 9

Ławki, kosze na śmieci i hulajnogi w stawie. Kradzież elementów małej architektury z terenów warszawskich parków i skwerów. To niestety coraz częstszy proceder, jakiego dopuszczają się wandale na terenach zieleni w stolicy. Bieżące usuwanie skutków takich zachowań jest kosztowne, pracochłonne i czasochłonne. Wczoraj ze stawu w Parku Arkadia wyciągnięto przy pomocy ciągnika aż 10 betonowych ławek i 2 kosze na śmieci – poinformował w mediach społecznościowych Zarząd Zieleni m. st. Warszawy.

Jak informuje ZZW w Parku Arkadia wandale wrzucili do stawu betonowe ławki i kosze na śmieci. Próby wyciągnięcia z wody tych elementów małej architektury podejmowane były przez ZZW już kilkukrotnie od początku br. – jednak panujące dotychczas warunki atmosferyczne nie pozwalały na przeprowadzenie tych prac.

– Byliśmy zmuszeni poczekać na moment, gdy grunt będzie zamarznięty, a staw nie. Dopiero wczoraj warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie skutecznej akcji – czytamy w mediach społecznościowych ZZW.

10 ławek i 2 kosze w stawie w Parku Arkadia

Jak informuje ZZW, każda z 10 ławek, które zostały wrzucone do stawu waży ok. 100 kg.  Aby je wyciągnąć, konieczne było zatem użycie ciężkiego sprzętu w postaci ciągnika z łyżką.

Praca została wykonana sprawnie, a jednocześnie w taki sposób, by zieleń nie została uszkodzona, np. pracownicy podnosili gałęzie drzew podczas przejazdu ciągnika, chroniąc je w ten sposób przed wyłamaniem. Wymagało to dużych kosztów, pracy i czasu wielu osób.

Kradzieże małej architektury w Parku Skaryszewskim

Akty wandalizmu to nie jedyny problem, zdarzają się również kradzieże ławek, koszy na śmieci i innych elementów małej architektury z terenów publicznych.

– Mierzymy się z powtarzającymi się kradzieżami mienia publicznego z podlegających ZZW terenów zieleni, np. w Parku Skaryszewskim w zeszłym roku skradziono kilka ławek oraz koszy na śmieci. Dodajmy, że w tym parku również miało miejsce wrzucenie do stawów nie tylko ławek parkowych, ale również hulajnóg – informuje ZZW.

Czytaj więcej

Skomentuj