1 / 4

Łódź już niebawem będzie miała 11 tężni. Dziś są cztery, ale ich liczba zwiększy się o sześć, ponieważ tyle wygrało w głosowaniu na miejski budżet obywatelski.

W łódzkim Parku Podolskim trwa budowa tężni solankowej. Jej koszt to ok. 340 tys. zł. Powstaje w ramach konkursu na zadania inwestycyjne dla rad osiedli. Kolejne sześć tężni zostanie wybudowanych w przyszłym roku. W sumie w Łodzi będzie ich więc 11.

Łodzianie zgłosili do tegorocznego budżetu obywatelskiego sześć projektów i wszystkie one wygrały w głosowaniu. Nowe tężnie pojawią się m.in. w Parku Źródła Olechówki i Widzewskiej Górce oraz w pasażu Abramowskiego. Łączny koszt ich budowy w 2018 r. to 2 212 700 zł.

Głównym rodzajem tworzywa, który używa się do budowy tężni solankowych są gałązki śliwy tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople, a dzięki warunkom atmosferycznym (promieniom słonecznym i podmuchom wiatru) powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząc życiodajny mikroklimat.

Czytaj więcej

Skomentuj