1 / 4

Łódź już niebawem będzie miała 11 tężni. Dziś są cztery, ale ich liczba zwiększy się o sześć, ponieważ tyle wygrało w głosowaniu na miejski budżet obywatelski.

W łódzkim Parku Podolskim trwa budowa tężni solankowej. Jej koszt to ok. 340 tys. zł. Powstaje w ramach konkursu na zadania inwestycyjne dla rad osiedli. Kolejne sześć tężni zostanie wybudowanych w przyszłym roku. W sumie w Łodzi będzie ich więc 11.

Łodzianie zgłosili do tegorocznego budżetu obywatelskiego sześć projektów i wszystkie one wygrały w głosowaniu. Nowe tężnie pojawią się m.in. w Parku Źródła Olechówki i Widzewskiej Górce oraz w pasażu Abramowskiego. Łączny koszt ich budowy w 2018 r. to 2 212 700 zł.

Eko lokator Toruń

Głównym rodzajem tworzywa, który używa się do budowy tężni solankowych są gałązki śliwy tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople, a dzięki warunkom atmosferycznym (promieniom słonecznym i podmuchom wiatru) powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząc życiodajny mikroklimat.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj