Do końca 2020 r. w Łodzi ma się pojawić ponad 200 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Mieszkańcy decydują o ich lokalizacji za pośrednictwem platformy internetowej. To jeden z pomysłów na ograniczenie smogu w mieście. 

Walka ze smogiem w Łodzi toczy się na kilku frontach. – Władze rozpoczęły realizację największego w Polsce programu rewitalizacji obszaru miejskiego, w ramach którego dziesiątki miejskich kamienic zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo wiele innych budynków zostanie objętych termomodernizacją – mówi wiceprezydent, Adam Wieczorek. Dodaje, że miasto kupi także elektryczne autobusy. Jego zdaniem wszystkie te działania przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Łodzi.

Ponad 200 stacji ładowania 

Magistrat zauważa, że negatywnie na jakość powietrza wpływają także samochody osobowe, których z każdym rokiem przybywa. Zdaniem władz panaceum na niską emisję z ruchu drogowego będzie rozwój elektromobilności.

Wieczorek podkreśla, że bez wcześniejszego utworzenia sieci stacji ładowania, nie można oczekiwać, że łodzianie zaczną wymieniać auta z silnikami spalinowymi na samochody elektryczne. – Dlatego do końca 2020 r. planujemy uruchomić w Łodzi 210 ogólnodostępnych punktów ładowania elektrycznych samochodów – mówi.

Lokalizację wybierają mieszkańcy

O tym gdzie pojawią się punkty zadecydują mieszkańcy Łodzi. Jeszcze do piątku korzystając z platformy Vox Populi mogą typować miejsca. Lokalizacje będą następnie weryfikowane przez urzędników pod kątem fizycznych i prawnych możliwości podłączenia stacji.

Jak podkreśla Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, elektromobilność jest niezwykle dynamicznym trendem.

Pod koniec 2019 r. na świecie będzie 7 mln aut elektrycznych – szacuje Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Przyznaje, że Polska jest dopiero na początku drogi do elektromobilności. W 2018 r. w naszym kraju zarejestrowano niecałe 1,5 tys. samochodów elektrycznych, można je ładować w nieco ponad 800 punktach ładowania.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Bardzo bardzo dobry plan. W tej chwili w Łodzi mamy 3 stacje greenway’a. Wieksza liczba moze tylko poprawic sytuacje i przyciagnac turystow. Ostatnim razem podczas pobytu nad morzem nie bylo w poblizu ani jednej stacji ładowania. Ja i kilku innych wczasowiczów mielismy maly klopot… Im wiecej dostepnych stacji tym lepiej

Skomentuj