Odpowiedzią na potrzeby mieszkańców w Łodzi są inwestycje, w ramach których zazieleniane są betonowe skwery, place zabaw, podwórka i ulice. Do tego zestawu dołącza tegoroczny projekt Budżetu Obywatelskiego. Wiadukt, gdzie ul. Wałowa przechodzi nad ul. Rokicińską pokryje się zielenią.

 

– Wykonaliśmy już specjalne konstrukcje z linek i rozpoczęliśmy sadzenie pnącz przy sześciu filarach wiaduktu. Pierwsze zielone liście pojawią się już wiosną i będą zdobić wiadukt do późnej jesieni. To pierwszy taki projekt w Łodzi, który mam nadzieję zapoczątkuje kolejne – mówi Justyna Krakowiak, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Jakie rośliny wyrosną przy wiadukcie nad Rokicińską?

Na wiadukcie zostaną zasadzone pnącza, które idealnie sprawdzą się w trudnych warunkach wynikających z lokalizacji. Będzie to dławisz okrągłolistny Hercules i winobluszcz pięciolistkowy. Pnącza będą rozrastać się na konstrukcji lin, tak by stworzyć barwny pasaż na betonowej ścianie.

Dławisz okrągłolistny jest niezwykle dekoracyjny z uwagi na żółte, kuliste owoce-torebki, które pojawiają się na roślinie w październiku. Natomiast winobluszcz pięciolistkowy to roślina zwana także dzikim winem, ponieważ z łatwością wspina się na wszelkiego rodzaju pionowe przeszkody.

Inwestycja pozytywnie wpłynie na warunki akustyczne i klimatyczne.

Czytaj więcej

Skomentuj