Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Łódź: startuje budowa Bulwarów Północnych

Łódź: startuje budowa Bulwarów Północnych
jw
14.02.2022, o godz. 9:26
czas czytania: około 2 minut
0

W niedzielę rozpoczęła się przebudowa ulic Ogrodowej i Północnej, czyli tzw. Bulwarów Północnych. W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, inaczej pojedzie także komunikacja miejska. Ruch podczas prac będzie zachowany, aby jak najmniej utrudniać poruszanie się po Łodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

– Ulice Północna i Ogrodowa znajdują się w jednej z najstarszych części Łodzi, ale powinny mieć standard XXI wieku. Dzięki przebudowie pojawi się tu nowoczesny tramwaj, droga rowerowa i spacerowy bulwar. Obok mamy park Staromiejski, plac Wolności, pałac Poznańskich i Manufakturę. Bulwary Północne połączą je wszystkie atrakcyjną przestrzenią publiczną. Ulice Północna i Ogrodowa zyskają pasaż wypełniony kawiarniami czy kioskami gastronomicznymi. Będzie to świetne miejsce na wyjście ze znajomymi i rodziną. Na bulwarach będą czekały na łodzian i turystów altany z leżakami, siedziska i ławki. Nie zabraknie przestrzeni do zabaw dla najmłodszych łodzian – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Co powstanie na Bulwarach Północnych?

Do przebudowy idą ulice Ogrodowa i Północna na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Franciszkańskiej. Projekt przewiduje wymianę nawierzchni jezdni i torowiska tramwajowego. Na nowo ułożone zostaną chodniki dopasowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym dla niewidomych. Powstanie także droga dla rowerów biegnąca po północnej stronie ul. Ogrodowej i Północnej, wraz z przejazdami w obrębie skrzyżowań.

Prace na remontowanym odcinku obejmą wymianę sieci podziemnych i oświetlenia. Zostanie zamontowana nowa instalacja do podlewania zieleni. Wzdłuż południowej pierzei ulic rosnąć będą klony, kasztanowce i dęby, a także roślinność niska: róże i hortensje. Nowa mała architektura, a więc lampy, ławki i kosze na śmieci, będzie utrzymana w stylu secesji.

Atrakcyjna przestrzeń

Po przebudowie ulice Ogrodowa i Północna zmienią się w Bulwary Północne – zupełnie nową, atrakcyjną przestrzeń dla łodzian i turystów. Będą tam kawiarnie, kioski gastronomiczne i dużo zieleni. Wartość inwestycji to 45,5 mln zł. Jej koniec zaplanowano na III kw. 2023.

Prace rozpoczną się w poniedziałek, a już noc wcześniej, z 12 na 13 lutego zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu. Ruch zostanie przeniesiony na nitkę południową, którą będzie się odbywał w obie strony (po jednym pasie w każdym kierunku). Na skrzyżowaniu z ul. Nowomiejską dostępne będą obecnie obowiązujące skręty. Zmienioną trasą pojadą autobusy linii 87, Z6 i N6. Linia nocna zmieni trasę w nocy z 12 na 13 lutego, a linie 87 i Z6 pojadą objazdem od niedzieli 13 lutego.

Na nitce północnej rozpoczynają się przygotowania do pierwszego etapu przebudowy.

– Wykonawca przystępuje do organizacji placu budowy oraz jego zaplecza. W pierwszej kolejności robotnicy rozpoczną prace rozbiórkowe na nitce północnej. Wjedzie ciężki sprzęt i rozpocznie się frezowanie nawierzchni, a w dalszej kolejności rozpoczną się prace przy budowie kanalizacji deszczowej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023