1 / 5

W niedzielę rozpoczęła się przebudowa ulic Ogrodowej i Północnej, czyli tzw. Bulwarów Północnych. W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, inaczej pojedzie także komunikacja miejska. Ruch podczas prac będzie zachowany, aby jak najmniej utrudniać poruszanie się po Łodzi.

– Ulice Północna i Ogrodowa znajdują się w jednej z najstarszych części Łodzi, ale powinny mieć standard XXI wieku. Dzięki przebudowie pojawi się tu nowoczesny tramwaj, droga rowerowa i spacerowy bulwar. Obok mamy park Staromiejski, plac Wolności, pałac Poznańskich i Manufakturę. Bulwary Północne połączą je wszystkie atrakcyjną przestrzenią publiczną. Ulice Północna i Ogrodowa zyskają pasaż wypełniony kawiarniami czy kioskami gastronomicznymi. Będzie to świetne miejsce na wyjście ze znajomymi i rodziną. Na bulwarach będą czekały na łodzian i turystów altany z leżakami, siedziska i ławki. Nie zabraknie przestrzeni do zabaw dla najmłodszych łodzian – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Co powstanie na Bulwarach Północnych?

Do przebudowy idą ulice Ogrodowa i Północna na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Franciszkańskiej. Projekt przewiduje wymianę nawierzchni jezdni i torowiska tramwajowego. Na nowo ułożone zostaną chodniki dopasowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym dla niewidomych. Powstanie także droga dla rowerów biegnąca po północnej stronie ul. Ogrodowej i Północnej, wraz z przejazdami w obrębie skrzyżowań.

Prace na remontowanym odcinku obejmą wymianę sieci podziemnych i oświetlenia. Zostanie zamontowana nowa instalacja do podlewania zieleni. Wzdłuż południowej pierzei ulic rosnąć będą klony, kasztanowce i dęby, a także roślinność niska: róże i hortensje. Nowa mała architektura, a więc lampy, ławki i kosze na śmieci, będzie utrzymana w stylu secesji.

Atrakcyjna przestrzeń

Po przebudowie ulice Ogrodowa i Północna zmienią się w Bulwary Północne – zupełnie nową, atrakcyjną przestrzeń dla łodzian i turystów. Będą tam kawiarnie, kioski gastronomiczne i dużo zieleni. Wartość inwestycji to 45,5 mln zł. Jej koniec zaplanowano na III kw. 2023.

Prace rozpoczną się w poniedziałek, a już noc wcześniej, z 12 na 13 lutego zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu. Ruch zostanie przeniesiony na nitkę południową, którą będzie się odbywał w obie strony (po jednym pasie w każdym kierunku). Na skrzyżowaniu z ul. Nowomiejską dostępne będą obecnie obowiązujące skręty. Zmienioną trasą pojadą autobusy linii 87, Z6 i N6. Linia nocna zmieni trasę w nocy z 12 na 13 lutego, a linie 87 i Z6 pojadą objazdem od niedzieli 13 lutego.

Na nitce północnej rozpoczynają się przygotowania do pierwszego etapu przebudowy.

– Wykonawca przystępuje do organizacji placu budowy oraz jego zaplecza. W pierwszej kolejności robotnicy rozpoczną prace rozbiórkowe na nitce północnej. Wjedzie ciężki sprzęt i rozpocznie się frezowanie nawierzchni, a w dalszej kolejności rozpoczną się prace przy budowie kanalizacji deszczowej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich.

Czytaj więcej

Skomentuj