Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi powstanie ogród z roślinami leczniczymi

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi powstanie ogród z roślinami leczniczymi
pap/jw
09.07.2024, o godz. 9:00
czas czytania: około 2 minut
0

Ogród pełen roślin leczniczych, który ma służyć do hortiterapii i zmniejszać stres pacjentów, powstanie w ośrodku onkologicznym wojewódzkiego szpitala im. Kopernika w Łodzi. Projekt ogrodu wybrano w konkursie zorganizowanym przez Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Łódzkiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi działa regionalny ośrodek onkologiczny, do którego na terapię przyjeżdżają chorzy z terenu całego województwa, czasem także z dalszych zakątków Polski.

Lecznicza moc roślin

– Pacjenci są tutaj pod opieką wybitnych specjalistów. Jednak pamiętajmy, że oprócz terapii, najlepszych lekarstw, najnowocześniejszego sprzętu, wiele dobrego potrafi zdziałać sama natura, a rośliny mają leczniczą moc. Wierzę, że w ogrodzie, który powstanie na terenie ośrodka, pacjenci choć na moment zapomną o chorobie, odpoczną, zrelaksują się i uśmiechną – podkreśliła marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska na konferencji prasowej w poniedziałek.


 

Projekt ogrodu dla Szpitala Kopernika w Łodzi został wybrany w konkursie “Zielona Architektura Zdrowia”, zorganizowanym przez Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Jak dodała marszałek, koszt realizacji oszacowano na ok. 150 tys. zł. Mniej więcej tyle samo ma kosztować drugi ogród, który w ramach konkursu powstanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.

Hortiterapia na wyciągnięcie ręki

– To dla nas bardzo ważny projekt. Ogród znajdzie się na patio w samym sercu naszej przychodni onkologicznej; wokół są gabinety badań, rejestracja. To będzie odpowiednie miejsce, żeby odpocząć, przysiąść, zregenerować się, czekać na podanie chemioterapii – zaznaczyła zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii szpitala im. Kopernika w Łodzi Magdalena Janus-Hibner.

Zaobserwowano, że bliskość przyrody, a nawet wykonywanie prac ogrodniczych, mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka – to podstawowe założenie hortiterapii. Metoda ta pomaga odzyskać siły po przebytych urazach, udarach lub w chorobach przewlekłych.

– Badania pokazują, że wpatrywanie się w naturalną zieleń przyczynia się już po kilku minutach do obniżenia ciśnienia krwi i częstotliwości uderzeń serca. Pacjenci, którzy przebywają wśród roślin, szybciej przechodzą proces rekonwalescencji i wracają do zdrowia – uważa psychoonkolog dr Anna Cieślak-Wojciechowska ze szpitala im. Kopernika.

Autorzy projektu ogrodu w ośrodku onkologicznym wybrali do niego rośliny o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i uspokajających. Pojawi się w nim m.in. grab pospolity, leszczyna pospolita, trzmielina europejska, porzeczka alpejska oraz winobluszcz trójklapowy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024