Prace nad odsłonięciem rzeki Lamus mają rozpocząć się w kwietniu od uporządkowana i zabezpieczenia roślinności w parku im. Kilińskiego, gdzie znajdują się także pomniki przyrody. Przez kolejne 12 miesięcy prowadzone będą prace przy odsłonięciu 80-metrowego odcinka rzeki, która przecina park w kanale na głębokości kilku metrów. Projekt odsłonięcia rzeki Lamus oraz remont parku jest możliwy dzięki ponad 15-milionowej dotacji z Unii Europejskiej.
Nowa przestrzeń do rekreacji
– Wydobywając rzekę na powierzchnię po stu latach, chcemy zapewnić nową przestrzeń do wypoczynku i spacerów dla łodzian. Park im. Kilińskiego zostanie gruntownie odświeżony, znajdą się w nim miejsca, w których będzie można podejść do rzeki, ale planujemy też nowe ścieżki, leżaki oraz strefę sportową – powiedziała we wtorek, 18 marca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska prezentując na terenie parku projekt wydobycia Lamusa z kanału.
Rzeka Lamus ma zostać odsłonięta w centralnej części parku, a projektanci bardzo dokładnie sprawdzili układ stref korzeniowych drzew w parku oraz pomników przyrody i uwzględnili zagłębienie terenu po istniejącym w tym miejscu stawie.
Urzędnicy magistratu poinformowali, że po odsłonięciu kanału koryto rzeki na terenie parku będzie miało szerokość ok. metra, a wzdłuż jego brzegów posadzona zostanie roślinność nadwodna.
Poziom wody w rzece będzie się wahał, zależnie od warunków atmosferycznych. Jak mówili, Lamus jest manieryczną rzeką i chociaż biegnie pod ziemią, po obfitych deszczach ślady po dawnym korycie rzeki widać w postaci rozlewisk w al. Piłsudskiego i na ul. Fabrycznej przy Parku Źródliska.
Czysta woda i zarybienie cieku
Urzędnicy magistratu przypomnieli, że Lamus jest bezpośrednio związany z przemysłową historią Łodzi, a przy Wodnym Rynku nad tą rzeką powstała pierwsza fabryka Karola Scheiblera. Z czasem Lamus podzielił losy innych łódzkich rzek i zamieniony w kanał dla ścieków fabrycznych i bytowych został ukryty pod ziemią. Od wielu lat ścieki nie trafiają już jednak do kanału rzeki i podziemnym korytem płynie obecnie czysta woda.
– Dzięki wsparciu specjalistów z Europejskiego Centrum Ekohydrologii przy Polskiej Akademii Nauk, powstała koncepcja oczyszczania wód opadowych w sposób naturalny. Naukowcy przygotowali wytyczne dotyczące monitorowania poziomu wilgotności gleby i wód gruntowych. Doradzili nam jakie rośliny powinny rosnąć nad Lamusem. Przewidujemy również niewielkie zarybienie cieku takimi gatunkami jak pstrąg i strzebla potokowa. Wszystko po to, aby stworzyć warunki do rozwoju bioróżnorodności i zbudować naturalny ekosystem – powiedziała Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.
Całość prac przy odsłonięciu Lamusa zajmie ok. 12 miesięcy, a na realizacji projektu zyska też sam Park Kilińskiego, który przecina rzeka. Poza uporządkowaniem zieleni, posadzone zostanie 26 nowych drzew i ponad 800 m.kw. dodatkowych krzewów i bylin.
Komentarze (0)